Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. apríla 2021

Polícia v Mineapolise čelí vyšetrovaniu ministerstva spravodlivosti pre usmrtenie FloydaAmerický minister spravodlivosti Merrick Garland oznámil, že jeho rezort začal civilné vyšetrovanie policajného zboru v Minneapolise (MPD). To má určiť, či v jeho radoch existuje ...Zdieľať
gettyimages 1249400249 676x443 21.4.2021 (Webnoviny.sk) - Americký minister spravodlivosti Merrick Garland oznámil, že jeho rezort začal civilné vyšetrovanie policajného zboru v Minneapolise (MPD). To má určiť, či v jeho radoch existuje vzorec alebo dokonca praktiky „protiústavnej alebo nezákonnej policajnej činnosti“.


Garland podľa spravodajského portálu CNN vysvetlil, že vyšetrovanie je odlišné a nezávislé od už skôr oznámeného federálneho trestného vyšetrovania úmrtia Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel pri zásahu minneapoliských policajtov.

Spolupráca pri vyšetrovaní


Vyšetrovanie sa podľa ministra zameria na to, či sa MPD dopúšťa „diskriminačného správania“ a pozrie sa na politiku a výcvik v zbore, ako aj na vyšetrovania použitia sily.

Ministerstvo spravodlivosti už začalo oslovovať komunitné skupiny a verejnosť, aby sa dozvedelo o ich skúsenostiach s MPD,“ vysvetlil a dodal, že federálni vyšetrovatelia sa tiež ozvú policajtom v súvislosti s výcvikom a podporou, ktorú dostávajú.

Na vyšetrovaní budú pracovať zástupcovia a zamestnanci z oddelenia ministerstva pre občianske práva a tiež kancelária štátneho zástupcu pre Minnesotu.

Predchádzanie porušovaniu


Garland uviedol, že ak ministerstvo spravodlivosti dospeje k záveru, že „existuje oprávnený dôvod domnievať sa, že existuje vzor alebo prax protiústavnej alebo nezákonnej policajnej činnosti“, vydá verejnú správu o svojich záveroch.

V tom prípade budú mať oprávnenie podať občianskoprávnu žalobu so žiadosťou, aby federálny súd „poskytol príkaznú pomoc, ktorá nariadi MPD, aby zmenila svoju politiku a postupy tak, aby nenastalo ďalšie porušovanie“.

Vyšetrovanie po odsúdení


Minister podotkol, že väčšina policajtov v krajine robí svoju náročnú prácu čestne a zákonne a „dobrí policajti vítajú zodpovednosť“.

Garland oznámil vyšetrovanie deň po tom, ako súdna porota uznala bývalého minneapoliského policajta Dereka Chauvina z vraždy druhého a tretieho stupňa a zabitia spomenutého Floyda.

Trest vyhlásia o osem týždňov. Chauvinovi hrozí za vraždu druhého stupňa až 40 rokov väzenia, za vraždu tretieho stupňa až 25 rokov a zabitie až 10 rokov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia v Mineapolise čelí vyšetrovaniu ministerstva spravodlivosti pre usmrtenie Floyda © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajinský prezident podpísal zákon umožňujúci povolanie záložníkov do vojenskej služby
<< predchádzajúci článok
Z Indie sa do Francúzska dostanete ťažšie, krajina sprísňuje podmienky pre cestujúcich

Polícia v Mineapolise čelí vyšetrovaniu ministerstva spravodlivosti pre usmrtenie Floyda - diskusné fórum čitateľov