Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. júla 2021

Polícia varuje pred šírením Nigérijských listov, podvodníci lákajú peniaze od ľudí hrou na cityOdbor počítačovej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru upozorňuje, že vo zvýšenej miere zaznamenal rozosielanie tzv. „Nigérijských listov“ v slovenskom a anglickom ...Zdieľať
list 676x381 26.7.2021 (Webnoviny.sk) - Odbor počítačovej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru upozorňuje, že vo zvýšenej miere zaznamenal rozosielanie tzv. „Nigérijských listov“ v slovenskom a anglickom jazyku.


Ako ďalej polícia informuje na webe „Hoaxy a podvody - Polícia SR", páchatelia prostredníctvom týchto listov žiadajú od osoby zaslanie osobných údajov pod zámienkou poskytnutia pôžičky, vymáhania dlhov alebo inej udalosti.

Citové vydieranie


„Nigérijské listy alebo tiež Scam419 je špecifický druh podvodu, kde sa podvodník snaží vylákať pod rôznymi zámienkami peniaze od svojej obete. Táto forma podvodu sa vyvinula z tzv. reťazových listov, ktoré boli vo veľkom množstve šírené najmä v 90. rokoch 20. storočia," uvádza polícia.

V predmetných listoch podľa polície pisateľ apeloval na citovú stránku človeka popísaním dojemného príbehu a končili žiadosťou o zaslanie určitého finančného obnosu slúžiaceho na zmiernenie popisovaných útrap.

Bizarný príbeh astronauta


Najbizarnejší zaznamenaný prípad tzv. „Nigérijského listu“ bol podľa polície príbeh „Astronaut“. Ten bol založený na tvrdení, že v roku 1990 Nigéria vyslala s pomocou ZSSR v rámci rozvoja kozmonautiky svojho kozmonauta do vesmíru.

„Bohužiaľ sa ale v roku 1991 ZSSR rozpadol a chudák kozmonaut vo vesmíre uviazol. Nebol však nemajetný, vo švajčiarskej banke sa mu ukladal plat v dolároch, ktorý sa počas rokov pekne zúročil," uvádza polícia s tým, že pisateľ požadoval peniaze na stavbu rakety, ktorá astronauta privezie späť.


Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia varuje pred šírením Nigérijských listov, podvodníci lákajú peniaze od ľudí hrou na city © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mikulec sa pre odvolávanie obul do Fica, obvinenia z korupcie sú nepodložené
<< predchádzajúci článok
Pri bratislavskom cintoríne zrazilo auto mladú ženu, utrpela mnohopočetné zranenia (foto)

Polícia varuje pred šírením Nigérijských listov, podvodníci lákajú peniaze od ľudí hrou na city - diskusné fórum čitateľov