Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. februára 2012

Politici chcú po Gorile a Sasanke kontrolovať tajné služby



Opakované úniky informácií, ktoré môžu pochádzať z prostredia spravodajských služieb, podľa poslancov koalície aj opozície ukazujú na potrebu reformovať fungovanie a kontrolu bezpečnostných ...



Zdieľať
spionaz BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) - Opakované úniky informácií, ktoré môžu pochádzať z prostredia spravodajských služieb, podľa poslancov koalície aj opozície ukazujú na potrebu reformovať fungovanie a kontrolu bezpečnostných zložiek.


Šéf brannobezpečnostného výboru Martin Fedor (SDKÚ-DS) tvrdí, že bezpečnostné zložky neprešli žiadnou významnou reformou.

Predseda výboru na kontrolu činnosti SIS Robert Kaliňák (Smer-SD) by kontrolným výborom umožnil vstupovať aj do "živých" zväzkov a exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) sa nazdáva, že je načase zriadiť nezávislý kontrolný orgán, ktorý by dohliadal na činnosť vojenského spravodajstva aj SIS.


Navrhujú nový kontrolný orgán

Medzi právomoci tohto novozriadeného kontrolného orgánu by podľa Galka patrila aj možnosť oboznamovať sa so skutočnosťami týkajúcimi sa prebiehajúceho vyšetrovania a právomoc iniciovať trestné konanie v prípade, že sa zistia skutočnosti, ktoré nasvedčujú tomu, že bol spáchaný trestný čin.

Správu by podávali príslušnému výboru Národnej rady SR. Orgán by mal piatich členov, ktorí pracujú pre Národný bezpečnostný úrad, SIS, vojenské spravodajstvo, Špeciálnu prokuratúru a Špeciálny súd a majú bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa.

SaS tiež navrhuje vytvoriť jedno odborné pracovisko, ktoré ako jediné v SR bude na požiadanie špeciálnych zložiek môcť nasadiť informačno-technické prostriedky a zriadiť inštitút ochrany pre nahlasovateľov nezákonného konania spravodajských služieb z ich vnútorného prostredia.


SDKÚ chce inšpekčný úrad

Fedorova SDKÚ-DS má vo volebnom programe zriadenie Generálneho inšpekčného úradu pre kontrolu v rezortoch obrany a vnútra, poslanec ale pripúšťa rozšírenie jeho právomocí aj na spravodajské služby.

Podľa Fedora je dôležité prijať novú zákonnú úpravu, ktorá by definovala náplň, spôsob a nástroje práce tajných služieb a zodpovedala by zmenenému bezpečnostnému prostrediu.

"Zdá sa, akoby sa vôbec nezameriavali na to, na čo by malo byť určené," povedal a ako príklad uviedol kauzu odpočúvania novinárov vojenským spravodajstvom. Druhým krokom musí podľa neho byť možnosť spätne kontrolovať niektoré opatrenia tajných služieb a nastavenie silnejších právomocí vnútornej kontroly.

Kaliňák je presvedčený, že by sa mali posilniť právomoci parlamentných kontrolných výborov, aby sa poslanci mohli oboznamovať aj s obsahom "živých" zväzkov. Galko nenamieta, ale jedine v tom prípade, ak by mali poslanci bezpečnostné previerky najvyššieho stupňa.

"Ukázalo sa totiž, že najviac informácií uniklo práve po poslaneckých prieskumoch a priamo od poslancov," vysvetlil. Kaliňák nesúhlasí, myslí si, že informácie unikajú z iného prostredia, napríklad od sudcov či polície.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Gorilu nevyšetrili kvôli Ficovi, naznačila Žitňanská (26. 2. 2012)
 V byte z Gorily som bol len dvakrát, tvrdí finančník Haščák (24. 2. 2012)
 Dzurinda sa vyhráža, že Ficovi obúcha Gorilu o hlavu (23. 2. 2012)
 Dobroslav Trnka hovorí o Gorile ako o fiktívnych prepisoch (16. 2. 2012)
 Penta podá žalobu na ministra Lipšica a ďalších politikov (14. 2. 2012)
 Tom Nicholson, tvorca knihy o Gorile, bol prvýkrát vypovedať (13. 2. 2012)
 Varga na súde proti knihe o Gorile neuspel (9. 2. 2012)
 Finančník Haščák spochybňuje dôkaz Gorily (8. 2. 2012)
 Novinári sa búria pre zakázanú knihu o Gorile (7. 2. 2012)
 Vojenská prokuratúra odmieta tvrdenia, že by stopla Gorilu (7. 2. 2012)



nasledujúci článok >>
Ťažké stroje zrovnali bin Ládinov úkryt so zemou
<< predchádzajúci článok
Rómsky bál stopol anonym nahlásením bomby