Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. marca 2010

Poľnohospodárska knižnica má lupu za 5000 eurSlovenská poľnohospodárska knižnica v Nitre má novinku, ktorá pomôže zrakovo postihnutým čitateľom. Za peniaze z projektu ministerstva školstva zakúpila špeciálnu lupu s ...Zdieľať
Foto: SITA, AP

NITRA 27. marca (WEBNOVINY) – Slovenská poľnohospodárska knižnica v Nitre má novinku, ktorá pomôže zrakovo postihnutým čitateľom. Za peniaze z projektu ministerstva školstva zakúpila špeciálnu lupu s notebookom, ktorá mnohonásobne zväčší akýkoľvek text. Využívať sa môže na zväčšovanie textov na monitore počítača, textov tlačenej knihy alebo prezentácií. Knižnica, ktorá patrí Slovenskej poľnohospodárskej univerzite, zároveň k lupe zakúpila špeciálny notebook, ktorého softvér vie prenášať písomný text do podoby zvuku. Lupa a notebook spolu stáli 5 000 eur a využívať ich môžu slabozrakí aj nevidiaci.

“Túto novinku si nechceme nechať len pre seba, lebo si uvedomujeme, že študentov s týmto hendikepom zas až tak veľa nie je. Lupu môže využívať hocikto, kto sa u nás zaregistruje, nemusí byť študentom ani pedagógom,” povedala riaditeľka knižnice Beáta Bellérová a dodala, že knižnica sa snaží byť vnímaná ako verejná a nie len univerzitná.

Slovenská poľnohospodárska knižnica existuje od roku 1946. Vo svojom fonde má viac ako pol milióna kníh a širokú elektronickú databázu vedeckých publikácií a časopisov. Rozsah fondu však medziročne klesá, čo v súvisí s vyraďovaním zastaraných kníh, najmä z éry komunizmu. Knižnica má 9 000 registrovaných členov, denne ju navštívi v priemere 200 ľudí a jej webovú stránku 600 ľudí. Ako uviedla Bellérová, na webe si môže čitateľ pozrieť, kedy má knihu vrátiť, prípadne si aj predĺžiť výpožičnú lehotu. Na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite študuje približne 10 000 študentov.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obama v Prahe urobí bodku za svojim prejavom
<< predchádzajúci článok
SDKÚ-DS dnes predstaví svoj volebný program

Poľnohospodárska knižnica má lupu za 5000 eur - diskusné fórum čitateľov