Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. septembra 2023

Polovica finančných aplikácií na Ukrajine je ruského pôvodu, tie však majú prístup k financiám UkrajincovVeľké množstvo finančných aplikácií populárnych na Ukrajine je ruského pôvodu. Ako referuje web epravda.com.ua, vyplynulo to z prieskumu startupu Saldo Apps a analytickej služby pre mobilné aplikácie ASObot od ...Zdieľať
gettyimages 1219980553 676x451 27.9.2023 (SITA.sk) - Veľké množstvo finančných aplikácií populárnych na Ukrajine je ruského pôvodu. Ako referuje web epravda.com.ua, vyplynulo to z prieskumu startupu Saldo Apps a analytickej služby pre mobilné aplikácie ASObot od Netpeak Group.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Nevedia o pôvode aplikácií


App Store a Google Play majú viac ako tisíc aplikácií pre osobné financie. Asi stovka z nich je populárna na Ukrajine.

Saldo Apps a ASObot zozbierali informácie o pôvode, počte inštalácií a výnosoch približne stovky aplikácií v tejto kategórii. Vývojári zistili, že 50 % nových inštalácií tvoria aplikácie vyrobené v Rusku.

„Ukrajinci jednoducho nevedia o pôvode týchto aplikácií,“ tvrdí generálny riaditeľ Saldo Apps Radomir Novkovyč.

Dobrovoľne odovzdávajú údaje


Problém ruských aplikácií na Ukrajine je obzvlášť dôležitý aj preto, že okrem peňazí Ukrajinci dobrovoľne odovzdávajú aj svoje osobné údaje. Tie sú s najväčšou pravdepodobnosťou uchovávané na území Ruska.

„Ak ruskí vývojári nevyčlenili samostatné servery mimo Ruska na ukladanie údajov Ukrajincov, môže to znamenať, že všetky akcie ukrajinských používateľov, vrátane darov ozbrojeným silám, budú zaznamenané na území Ruska,“ zdôrazňujú vývojári.


IT špecialisti uviedli, že medzi najpopulárnejšie ruské aplikácie na Ukrajine patria Moneybox, Money manager, CoinKeeper či Zenmoney.


Zdroj: SITA.sk - Polovica finančných aplikácií na Ukrajine je ruského pôvodu, tie však majú prístup k financiám Ukrajincov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajina sa dočká ďalšej vojenskej pomoci, bulharský parlament schválil presun nefunkčných rakiet S-300
<< predchádzajúci článok
Česko kúpi 24 amerických stíhačiek F-35, vyrieši tým budúcnosť taktických vzdušných síl