Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. septembra 2023

Česko kúpi 24 amerických stíhačiek F-35, vyrieši tým budúcnosť taktických vzdušných sílČeská vláda v stredu schválila návrh ministerstva obrany na nákup 24 amerických stíhačiek F-35. Nákup vysiela odkaz spojencom Na túto ...Zdieľať
gettyimages 1301793408 676x451 27.9.2023 (SITA.sk) - Česká vláda v stredu schválila návrh ministerstva obrany na nákup 24 amerických stíhačiek F-35.

Nákup vysiela odkaz spojencom


Na túto modernizáciu armády krajina vynaloží približne 6,5 miliardy dolárov. Český premiér Petr Fiala povedal, že bojové lietadlá F-35 „vyriešia budúcnosť našich taktických vzdušných síl na desiatky rokov."

Fiala dodal, že tento nákup vysiela "odkaz našim spojencom, že berieme obranu našej krajiny vážne a že sa na nás môžu spoliehať".

Investícia takmer päť miliárd


Prvú z 24 stíhačiek by mali dodať v roku 2031, ostatné do roku 2035, uviedol predseda českej vlády. Americké lietadlá nahradia 14 švédskych stíhačiek JAS-39 Gripen, ktoré česká armáda v súčasnosti používa.

Česká vláda zaplatí takmer päť miliárd dolárov za stíhačky, výcvik pilotov či muníciu, uviedla ministerka obrany Jana Černochová. Zvyšné peniaze sú určené na financovanie modernizácie leteckej základne Čáslav, na nákup pohonných látok a na výcvik personálu, dodala Černochová.


Zdroj: SITA.sk - Česko kúpi 24 amerických stíhačiek F-35, vyrieši tým budúcnosť taktických vzdušných síl © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polovica finančných aplikácií na Ukrajine je ruského pôvodu, tie však majú prístup k financiám Ukrajincov
<< predchádzajúci článok
Voľbou rozhodujeme o tom, v akej krajine budú žiť nasledujúce generácie, tvrdí premiér Ľudovít Ódor