Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

02. marca 2020

Polovici piesočných pláží hrozí zánik, podľa vedcov za to môžu pokračujúce klimatické zmenyDo konca tohto storočia by mohla na svete zmiznúť až polovica piesočných pláží, varujú vedci. Dôvodom sú pokračujúce klimatické zmeny. Polovicu pláží zrejme stratíme Vedci v meste ...Zdieľať
gettyimages 495547365 676x448 2.3.2020 (Webnoviny.sk) - Do konca tohto storočia by mohla na svete zmiznúť až polovica piesočných pláží, varujú vedci. Dôvodom sú pokračujúce klimatické zmeny.

Polovicu pláží zrejme stratímeVedci v meste Ispra v Taliansku použili satelitné snímky na to, aby preskúmali, ako sa pláže zmenili za posledných 30 rokov. Zároveň nasimulovali, ako by ich globálne otepľovanie mohlo ovplyvniť v budúcnosti.

“Zistili sme, že do konca storočia bude približne polovica pláží vystavená erózii do viac než sto metrov. Je tak pravdepodobné, že ich stratíme," uviedol jeden z výskumníkov Michalis Vousdoukas.

Ohrozenie pláží bude závisieť od nárastu teplôt


Do akej miery budú pláže v ohrození, bude závisieť od toho, o koľko stúpnu priemerné globálne teploty do roku 2100. Vyšší nárast teplôt znamená vyššie hladiny morí, silnejšie búrky a rýchlejšie miznutie pláží.

“Predpokladané zmeny pobrežných línií podstatným spôsobom ovplyvnia tvar celosvetového pobrežia," z ktorého viac než tretinu tvoria piesočné pláže, napísali autori.

Štúdiu zverejnil v pondelok odborný časopis Nature Climate Change.


Zdroj: Webnoviny.sk - Polovici piesočných pláží hrozí zánik, podľa vedcov za to môžu pokračujúce klimatické zmeny © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Parížsky Louvre zostal pre koronavírus zatvorený už druhý deň, turistov nechali stáť pred dverami
<< predchádzajúci článok
Z Kráľovej hole dovideli až do Rumunska, dvojica pozorovateľov vytvorila nový slovenský rekord

Polovici piesočných pláží hrozí zánik, podľa vedcov za to môžu pokračujúce klimatické zmeny - diskusné fórum čitateľov