Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. júna 2009

Poľsko by mohlo prijať euro pred rokom 2014Poľsko by sa stále mohlo stať členom eurozóny pred rokom 2014, povedal pre piatkové vydanie denníka Dziennik námestník poľského ministra financií Ludwik Kotecki. Stredopravicová vláda poľského ...Zdieľať
VARŠAVA 26. júna (WEBNOVINY) - Poľsko by sa stále mohlo stať členom eurozóny pred rokom 2014, povedal pre piatkové vydanie denníka Dziennik námestník poľského ministra financií Ludwik Kotecki. Stredopravicová vláda poľského premiéra Donalda Tuska si prijatie eura stanovila za jednu zo svojich priorít, ale pôvodne naplánovaný dátum prijatia spoločnej európskej meny sa bude musieť s najväčšou pravdepodobnosťou odložiť. Prijať euro v roku 2012 krajina totiž nebude môcť v dôsledku globálnej ekonomickej recesie a spomalenia poľskej ekonomiky.


"Vstup Poľska do eurozóny pred rokom 2014 je stále možný," uviedol Kotecki bez bližších podrobností. Vysokopostavený predstaviteľ poľskej vládnej strany minulý týždeň povedal, že odloženie na obdobie po roku 2012 sa javí ako nevyhnutné, čím pripustil to, čo analytici hovoria už dlho. Jednou z hlavných prekážok pre vstup Poľska do eurozóny je výška deficitu štátneho rozpočtu. V roku 2008 bol deficit na úrovni 3,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), čiže nad povolenou hranicou 3 %. Európska únia pritom odhaduje, že deficit poľského rozpočtu sa v tomto roku vyšplhá na úroveň 6,6 % HDP.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SR bude predsedať programu o začleňovaní rómskej populácie
<< predchádzajúci článok
Tournigan Energy zverejnil predbežný ekonomický odhad ložiska Kurišková