Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júna 2007

Poľsko žiada vysvetlenie k dohode zo summitu



Poľský premiér Jaroslaw Kaczyński požiadal o vysvetlenie niektorých aspektov návrhu novej zmluvy pre Európsku úniu, hoci trvá na tom, že mu nejde o prehodnotenie dohody, dosiahnutej na ...



Zdieľať

VARŠAVA 29. júna (WEBNOVINY) - Poľský premiér Jaroslaw Kaczyński požiadal o vysvetlenie niektorých aspektov návrhu novej zmluvy pre Európsku úniu, hoci trvá na tom, že mu nejde o prehodnotenie dohody, dosiahnutej na minulotýždňovom summite EÚ v Bruseli. Zatiaľ čo lídri európskej dvadsaťsedmičky sa stále zotavujú z náročného summitu, z ktorého vzišiel hrubý náčrt novej zmluvy, Kaczyńského nová požiadavka opäť vyvolala obavy. Nemecký predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering označil novú žiadosť Poľska za "úplne neakceptovateľnú".

Kaczyński žiada ďalšie informácie o systéme hlasovania, schválenom na napätom bruselskom summite, ktorý Poľsko strávilo vo vytrvalej opozícii voči zámeru Nemecka presadiť v rámci rozsiahlej reformnej agendy systém hlasovania "dvojitou väčšinou". Poľsko tvrdí, že tento systém zvýhodňuje veľké členské krajiny. Súčasťou dohody, s ktorou Poľsko súhlasilo, je aj tzv. Ioanninský kompromis, ktorý vymedzuje blokačnú menšinu v Rade EÚ v rozmedzí 25-30 percent hlasov. V súčasnej EÚ je stanovená na 91 percent hlasov, ktoré sú potrebné, aby členské štáty v Rade nepodporili prejedávaný návrh. Kaczyński žiada o objasnenie, čo konkrétne bolo na summite dohodnuté v tejto oblasti.

Poľsko tvrdí, že ostatné štáty ho verbálne uistili, že Ioanninský kompromis umožní krajinám blokovať rozhodnutia až po dobu dvoch rokov, zatiaľ čo text, schválený na bruselskom summite, hovorí iba o "rozumnom odklade". "Ústne sme sa dohodli, že odklad môže trvať do dvoch rokov," vyhlásil Kaczyński na tlačovej konferencii. Neskôr sa dištancoval od novej konfrontácie. "Nechceme znovu otvárať dohodu, dosiahnutú na summite," uviedol Kaczyński.

Portugalský premiér José Socrates, ktorého krajina 1. júla preberie od Nemecka rotujúce predsedníctvo EÚ, označil Kaczyńského vyhlásenia za "nedorozumenie, ktoré bude, dúfajme, rýchlo objasnené."

Nová zmluva, ktorá podľa neoficiálnych vyjadrení európskych predstaviteľov zachová podstatu zablokovanej ústavy, odmietnutej Francúzmi a Holanďanmi v referendách v lete 2005, zjednoduší spôsob prijímania rozhodnutí v rámci rozširujúcej sa EÚ, vytvorí post európskeho ministra zahraničných vecí a predĺži funkčné obdobie predsedníctva EÚ na 2,5 roka. Očakáva sa, že väčšina z 27 členských štátov únie novú zmluvu ratifikuje v parlamentoch, pravdepodobne v priebehu budúceho roka. Referendum o tejto otázke zatiaľ jednoznačne potvrdilo iba Írsko, zatiaľ čo niekoľko krajín čaká na definitívny text zmluvy.

Portugalské predsedníctvo by malo 23. júla zvolať medzivládnu konferenciu, ktorá sa bude v nasledujúcich mesiacoch pravidelne stretávať s cieľom dopracovať detaily "reformnej zmluvy".

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Londýne našli ďalšie podozrivé vozidlo
<< predchádzajúci článok
Vyhlásili víťazov súťaže Objav roka vo finančných produktoch