Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2019

Pompeo sa po rokoch vrátil do Malého BerlínaNa archívnej snímke Mike Pompeo.Zdieľať
Na archívnej snímke Mike Pompeo. Foto: TASR/AP
Mödlareuth 7. novembra (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo zavítal vo štvrtok počas svojej návštevy Nemecka do bavorskej obce Mödlareuth, kde v 80. rokoch slúžil ako vojak americkej armády. Informovala o tom agentúra AFP.


Obec Mödlareuth, ležiaca na pomedzí Bavorska a Durínska, dostala prezývku "Malý Berlín", lebo jej stredom prechádzala kedysi tzv. železná opona.

Pompea v Mödlareuthe, kde žije asi 50 ľudí, privítal jeho nemecký rezortný kolega Heiko Maas.

Pompeov dvojdňový pobyt v Nemecku sa zameriava na 30. výročie pádu Berlínskeho múru.

Vo štvrtok Pompeo zavítal do Lipska, ktoré bolo na jeseň roku 1989 centrom protestov proti vtedajšiemu komunistickému režimu, a do mesta Halle, kde vyjadril podporu pozostalým a obetiam masovej streľby v blízkosti miestnej synagógy. Páchateľom útoku bol pravicový extrémista.

V piatok Pompea očakávajú v Berlíne, kde sa stretne s kancelárkou Angelou Merkelovou a členmi jej vlády. Očakáva sa, že budú rokovať o vývoji problému s iránskym jadrovým programom, o výdavkoch Nemecka na obranu, ktoré nedosahujú ciele NATO, alebo o pretrvávajúcich obchodných a rozpočtových prebytkoch Nemecka.

Agentúra AFP dodala, že obec Mödlareuth bola železnou oponou rozdelená 37 rokov a 23 rokov - od roku 1966 do roku 1989 - jej stredom prechádzal 700 metrov dlhý a 3,3 metra vysoký betónový múr so svetlometmi, ktorý bol strážený 24 hodín denne. Časť múru v dĺžke asi 100 metrov zostala v obci ako pamiatka, ktorá ročne priláka 70.000 návštevníkov.

Mike Pompeo, ktorý slúžil v Nemecku od roku 1986, bol jedným z amerických vojakov zodpovedných za stráženie hraníc medzi západným Nemeckom a východnou komunistickou NDR. V tejto súvislosti sa objavil aj v obci Mödlareuth, ktorej stredom z vôle mocností prechádzala hranica medzi Nemeckou spolkovou republikou a Nemeckou demokratickou republikou, takže severná časť obce patrila východnému Nemecku a južná západnému.

Agentúra AFP uviedla, že obec Mödlareut má aj v súčasnosti dvoch starostov, dve telefónne a poštové smerovacie čísla a v každej polovici sa hovorí odlišným dialektom nemčiny. V súčasnosti durínska časť obce patrí pod mesto Gefell, zatiaľ čo bavorská časť pod mesto Töpen.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výnosy talianskych dlhopisov takmer po 12 rokoch prekonali Grécko
<< predchádzajúci článok
Valné zhromaždenie OSN odsúdilo USA za ekonomické embargo voči Kube

Pompeo sa po rokoch vrátil do Malého Berlína - diskusné fórum čitateľov