Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

10. augusta 2019

Populácia sladkovodných živočíchov za 40 rokov prudko kleslaPočty sladkovodných živočíchov za posledné štyri desaťročia v globálnom meradle prudko klesli. Vyplýva to z správy Leibnizovho inštitútu sladkovodnej ekológie a ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 
Berlín 10. augusta (TASR) - Počty sladkovodných živočíchov za posledné štyri desaťročia v globálnom meradle prudko klesli. Vyplýva to z správy Leibnizovho inštitútu sladkovodnej ekológie a vnútrozemského rybolovu (IGB) zverejnenej v piatok. Informovala o tom agentúra DPA.


Podľa správy, ktorú výskumníci z IGB zverejnili v časopise Global Change Biology, sa napríklad počet sladkovodných živočíchov nad 30 kilogramov v rokoch 1970-2012 znížil o 88 percent. Do tejto skupiny patria okrem iných delfíny, bobry, krokodíly, niektoré druhy korytnačiek a jesetery.

Pokles populácie sladkovodných živočíchov bol v sledovanom období podľa IGB výraznejší, ako tomu bolo v prípade suchozemských a morských stavovcov.

"Tieto výsledky sú alarmujúce a potvrdzujú obavy vedcov, ktorí sa venujú štúdiu a ochrane sladkovodnej biodiverzity," uviedla Sonja Jähnigová, jedna zo spoluautoriek predmetnej štúdie.

Z výskumu ďalej vyplýva, že veľké druhy rýb, ako sú jesetery, lososovité ryby a pangasy veľké sú vzhľadom na pokles početných stavov o 94 percent najviac ohrozené, pričom s úbytkom o 72 percent ich nasledujú sladkovodné plazy. Hlavnými príčinami tohto stavu sú podľa vedcov nadmerný lov a úbytok prirodzeného životného prostredia.

Vedci z IGB taktiež kritizujú plány na vybudovanie ďalších 3900 vodných elektrární, z ktorých až 800 by malo pribudnúť na tokoch s vysokou mierou biodiverzity, akými sú napríklad Amazonka, Kongo, Mekong alebo Ganga. Priehrady totiž často tvoria prekážku, ktorá sladkovodným živočíchom bráni dostať sa do oblastí, kde sa kŕmia, alebo pária.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SNP75: Predmetom mesiaca v trnavskom múzeu je uniforma kozáka
<< predchádzajúci článok
UKÁŽKY Z RASTARIKY: Únos správnej rady, močiare a začiatok vojny

Populácia sladkovodných živočíchov za 40 rokov prudko klesla - diskusné fórum čitateľov