Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. októbra 2015

Poskytovanie bankových služieb by mohlo byť transparentnejšie



Poplatky za rušenie viazanosti, sankcie za predčasné splatenie úveru, či fixácie na určitý čas, nejasné podmienky bánk a poskytovateľov bankových služieb sú ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP
Bratislava 27. októbra (TASR) - Poplatky za rušenie viazanosti, sankcie za predčasné splatenie úveru, či fixácie na určitý čas, nejasné podmienky bánk a poskytovateľov bankových služieb sú skutočnosti, s ktorými sa klienti finančných inštitúcii stretávajú prakticky každodenne. Konštatovali to dnes v Bratislave finanční experti zo spoločnosti Finvia Group na konferencii Fóra ekonomickej slobody.


Podľa nich by banky, ako aj sprostredkovatelia finančných služieb mali zatraktívniť a sprehľadniť poskytovanie služieb pre koncového klienta. Slovenský spotrebiteľ je konzervatívny, málokedy uvažuje nad zmenou banky, operátora alebo dodávateľa služieb. O to viac túto skutočnosť využívajú banky, ktoré si svojimi podmienkami viažu zákazníkov a pod hrozbou sankcií, či nadmerných poplatkov ho vedú k vernosti. Týka sa to úverov, hypoték, refinancovania či prenosu účtu.

Podobnou cestou viditeľných či menej viditeľných prekážok ku konečnej slobode zákazníka v jeho rozhodovaní si prešiel v minulosti aj telekomunikačný trh. Príkladom toho, že transparentnejší, jednoduchší a prozákazníckejší prístup sa vypláca aj strane, ktorá ho poskytuje, je mobilný operátor O2, konštatoval na konferencii generálny riaditeľ spoločnosti O2 Slovakia Peter Gažík.

Viazanosť zákazníka ku značke, produktu a inštitúcii dáva väčší priestor pre manipuláciu a jednostranné nastavovanie obchodných podmienok. "Pokiaľ by sa viazanosť v bankovom sektore znížila, vznikol by priestor pre prehľadnejšiu ponuku produktov pre klientov, jednoduchší proces zmeny banky, rýchlejšie reakcie bánk na trhové zmeny a prípadné zlacnenie služieb pre klientov," myslí si Maroš Ovčarik z Finančného kompasu. Vo viacerých krajinách ako Slovinsko alebo Fínsko je obľúbenejšia variabilná sadzba, ktorá je zároveň nižšia ako fix.

Ladislav Bohuniczky zo spoločnosti Finvia Group uviedol konkrétny prípad z českom trhu, kde má klient banky možnosť kedykoľvek predčasne hypotéku vyplatiť s poplatkom len 0,20 %, čo pokrýva náklady banky na zaistenie sadzby počas fixácie. "Zákazník by mal mať možnosť jednoduchej orientácie v mori finančných produktov, bez potreby hľadania produktových 'ale', ktoré často predstavujú skryté poplatky alebo povinnosť využívania doplnkových služieb. Pokiaľ by existovali na finančnom trhu produkty so zrozumiteľnými parametrami a transparentne komunikovanou cenou, dôvera klientov voči finančným inštitúciám by sa posilnila," zdôraznil na konferencii Bohuniczky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mladí poľnohospodári môžu žiadať o príspevok na podnikanie do februára
<< predchádzajúci článok
Aj bratislavská Petržalka odmietla stopercentné zvyšovanie daní