Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. novembra 2018

Poslanci EP schválili legislatívu Čistá energia pre všetkých Európanov



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Brusel 13. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok privítala postoj poslancov Európskeho parlamentu (EP), ktorí na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu schválili štyri kľúčové súbory legislatívneho balíka z dielne eurokomisie s názvom "Čistá energia pre všetkých Európanov".


Europoslanci odobrili nové pravidlá zamerané na obnoviteľné zdroje energie, energetickú účinnosť a riadenie Energetickej únie. Podľa EK ide o dôležitý krok, ktorý umožní Európskej únii a jej členským štátom prechod na čisté zdroje energie v súlade s už prijatými právnymi predpismi v oblasti klímy do roku 2030, ktorými chce Únia plniť svoje záväzky vyplývajúce z parížskej klimatickej dohody.

Európsky parlament schválil polovicu z ôsmich legislatívnych návrhov z balíčka "Čistá energia pre všetkých Európanov", ktorý eurokomisia predstavila v roku 2016. Poslanci už skôr odobrili smernicu o energetickej účinnosti budov - tá vstúpila do platnosti v júli tohto roka.

Cieľom legislatívneho balíka je poskytnúť Európanom prístup k bezpečnej, cenovo dostupnej energii, ktorá bude šetrná k životnému prostrediu, čo potvrdí, že EÚ zohráva vedúcu úlohu vo svete v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

Podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič v tejto súvislosti spresnil, že utorňajším hlasovaním europarlamentu sa uvoľní skutočný potenciál prechodu Európy na čistú energiu. "Pomôže nám to splniť ciele Parížskej dohody, zaistiť viac pracovných miest, znížiť účty za spotrebu energie pre spotrebiteľov a znížiť závislosť na dovoze energie," uviedol slovenský eurokomisár.

Komisár EÚ pre klimatické opatrenia a energetiku Miguel Arias Caňete dodal, že europoslanci poskytli jasný signál, že Únia je na správnej ceste, a že plní svoje záväzky v tejto oblasti. "Vyzývam teraz členské štáty, aby prejavili podobné ambície pri predkladaní svojich plánov národnej energetickej a klimatickej politiky," uviedol Caňete. Krajiny EÚ by mali tieto plány predstaviť do konca tohto roka.

Nový regulačný rámec aj vďaka zavedeniu prvých národných plánov v oblasti energetiky a klímy prinesie regulačnú istotu a umožní realizovať nevyhnutné investície v tomto dôležitom odvetví. Zároveň umožní európskym spotrebiteľom, aby sa stali aktívnymi partnermi v oblasti prechodu na čistú energetiku.

Regulačný rámec stanovuje dva nové ciele pre EÚ do roku 2030: záväzný cieľ týkajúci sa obnoviteľných energií vo výške najmenej 32 percent z celkového objemu výroby energie ako aj cieľ energetickej účinnosti vo výške aspoň 32,5 percenta. To má v praxi povzbudiť priemyselné odvetvie, prispieť k zvyšovaniu rastu a zamestnanosti, zaistiť zníženie nákladov na energie a ponúknuť pomoc pri riešení energetickej chudoby a zlepšovaní kvality ovzdušia.

Hlasovanie v Európskom parlamente znamená, že teraz je na rade Rada EÚ (rezortní ministri členských štátov), ktorá by sa mala v nasledujúcich týždňoch dohodnúť na schválení tejto právnej úpravy. Legislatívne návrhy následne nadobudnú platnosť tri dni po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Slovensku a v ČR boli najúspešnejší nezávislí kandidáti
<< predchádzajúci článok
Diabetikom pomôže skvalitňovať ich život nová pacientska platforma