Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. apríla 2024

Poslanci otvorili rokovací deň 12. schôdze rozpravou k novele zákona o neziskových organizáciáchPoslanci parlamentu otvorili stredajší rokovací deň 12. schôdze rozpravou k novele zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby. Tú do Národnej ...Zdieľať
661e6557c2408611908960 676x451 24.4.2024 (SITA.sk) - Poslanci parlamentu otvorili stredajší rokovací deň 12. schôdze rozpravou k novele zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby. Tú do Národnej rady SR predložili poslanci Slovenskej národnej strany.


Zákonodarcovia Rudolf Huliak, Dagmar Kramplová, Milan Garaj a Adam Lučanský chcú zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych neziskových organizácií.

Organizácia so zahraničnou podporou


Docieliť to chcú tým, že mimovládky budú povinné zverejňovať informácie o daroch a darcoch, ak ich výška presiahne zákonom stanovenú hodnotu. Zverejňovanie informácií o daroch a príspevkoch prinesie podľa národniarov okrem dôveryhodnosti a transparentnosti aj lepšiu kontrolu toku finančných prostriedkov, zvýši sa tak tlak na zodpovedné hospodárenie a podporí dôvera a zapojenie verejnosti.

Organizácie, ktoré prijímajú finančné prostriedky zo zahraničia a presahujú sumu päťtisíc eur za jeden kalendárny rok, sa po novom zrejme budú musieť označovať ako „organizácia so zahraničnou podporou".

Koniec anonymných darcov


„Verejnosť má právo byť informovaná, odkiaľ pochádzajú finančné prostriedky mimovládnych neziskových organizácií pôsobiacich vo verejnom priestore. Zverejnenie príspevkov, darov a pôžičiek umožní sledovať, aké zdroje mimovládne neziskové organizácie získavajú a akým spôsobom s nimi hospodária," argumentujú poslanci.

Poslanci taktiež návrhom požadujú vypustiť ustanovenie, ktoré sa týka anonymity darcov. Chcú tak zabezpečiť vyššiu úroveň verejnej kontroly nad finančnými zdrojmi.

„Zrušením anonymity sa tiež zvyšuje zodpovednosť darcov a motivuje ich k etickému správaniu," uvádzajú v materiáli národniari.


Zdroj: SITA.sk - Poslanci otvorili rokovací deň 12. schôdze rozpravou k novele zákona o neziskových organizáciách © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Voľby do europarlamentu by suverénne vyhralo Progresívne Slovensko, Hlas aj Smer by získali po tri mandáty
<< predchádzajúci článok
Ruské útoky dronmi spôsobili požiare energetických zariadení v Smolenskej oblasti (video)