Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. februára 2012

Poslanci predaj Kinder vajíčok nezakázaliPredaj hračiek, ktoré sú pevnou súčasťou potravinového výrobku, bude zakázaný. Vyplýva to zo zákona o bezpečnosti hračiek, ktorý dnes schválilo plénum NR SR. Ide o prípady, ...Zdieľať
kindervajicko BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Predaj hračiek, ktoré sú pevnou súčasťou potravinového výrobku, bude zakázaný. Vyplýva to zo zákona o bezpečnosti hračiek, ktorý dnes schválilo plénum NR SR.


Ide o prípady, keď je potrebné potravinový výrobok najprv skonzumovať, aby sa spotrebiteľ dostal k hračke.

Ministerstvo hospodárstva však spotrebiteľov ubezpečilo, že zákon neohrozí predaj „Kinder vajíčok“.

Nové právne nariadenie totiž zakazuje predaj takej hračky, ktorá je pevne pripevnená k potravinovému výrobku v čase konzumácie takým spôsobom, že je potrebné potravinový výrobok najprv skonzumovať, aby sa spotrebiteľ dostal priamo k hračke.

Ide napríklad o hračku umiestnenú v strede lízatka, ktoré dieťa musí najskôr skonzumovať, aby sa k hračke dostalo. „Obľúbených Kinder vajíčok sa tento zákaz preto nedotýka. Tie zostávajú na našom trhu aj naďalej,“ ubezpečil rezort hospodárstva.

Hračka v Kinder vajíčku má podľa ministerstva totiž samostatný obal, nie je pevnou súčasťou potraviny a na obale potravinového výrobku má uvedené upozornenie pre prítomnosť dospelej osoby kvôli bezpečnosti detí, čím sa znižuje riziko vdýchnutia alebo prehltnutia hračky.


Prísnejší dohľad nad trhom

Zákon o bezpečnosti hračiek do našej legislatívy zavádza prísnejšie európske bezpečnostné normy. Zákon ruší nariadenie vlády z roku 2011 o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na hračky. Nový zákon okrem prísnejších bezpečnostných požiadaviek prináša pre výrobcov a dovozcov vyššiu mieru zodpovednosti a prísnejší dohľad nad trhom.

Nový zákon napríklad definuje povolené chemické zloženie, zakazuje a sprísňuje používanie karcinogénnych, mutagénnych látok alebo látok poškodzujúcich reprodukciu a zároveň znižuje prípustné limity pre isté nebezpečné látky ako napríklad olovo.

Zavádza tiež povinnosť výrobcov poskytovať úplné technické informácie o všetkých vyrábaných hračkách a uchovávať ich desať rokov.

Sankcie za nedodržanie zákona sú stanovené až do 50-tisíc eur. Pri opakovanom porušení zákona sa môže pokuta zdvojnásobiť.

Ak prezident Ivan Gašparovič zákon podpíše, účinnosť nadobudne 1. marca. Parlament dnes zároveň vyslovil súhlas s uzavretím Zmluvy medzi SR a Gruzínskom o zamedzení dvojitého zdanenia a predchádzaní daňovému úniku v odbore daní z príjmov a majetku. Odobril tiež návrh rozpočtu slovenskej Eximbanky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Protest Gorila: Do gorilieho protestu sa zapojí asi 40-tisíc Slovákov
<< predchádzajúci článok
S výpoveďami zamestnancov Správna rada ÚPN nesúhlasí

Poslanci predaj Kinder vajíčok nezakázali - diskusné fórum čitateľov