24hod.sk    Ekonomika

02. februára 2012

Poslanci predaj Kinder vajíčok nezakázaliPredaj hračiek, ktoré sú pevnou súčasťou potravinového výrobku, bude zakázaný. Vyplýva to zo zákona o bezpečnosti hračiek, ktorý dnes schválilo plénum NR SR. Ide o prípady, ...Zdieľať
kindervajicko BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Predaj hračiek, ktoré sú pevnou súčasťou potravinového výrobku, bude zakázaný. Vyplýva to zo zákona o bezpečnosti hračiek, ktorý dnes schválilo plénum NR SR.


Ide o prípady, keď je potrebné potravinový výrobok najprv skonzumovať, aby sa spotrebiteľ dostal k hračke.

Ministerstvo hospodárstva však spotrebiteľov ubezpečilo, že zákon neohrozí predaj „Kinder vajíčok“.

Nové právne nariadenie totiž zakazuje predaj takej hračky, ktorá je pevne pripevnená k potravinovému výrobku v čase konzumácie takým spôsobom, že je potrebné potravinový výrobok najprv skonzumovať, aby sa spotrebiteľ dostal priamo k hračke.

Ide napríklad o hračku umiestnenú v strede lízatka, ktoré dieťa musí najskôr skonzumovať, aby sa k hračke dostalo. „Obľúbených Kinder vajíčok sa tento zákaz preto nedotýka. Tie zostávajú na našom trhu aj naďalej,“ ubezpečil rezort hospodárstva.

Hračka v Kinder vajíčku má podľa ministerstva totiž samostatný obal, nie je pevnou súčasťou potraviny a na obale potravinového výrobku má uvedené upozornenie pre prítomnosť dospelej osoby kvôli bezpečnosti detí, čím sa znižuje riziko vdýchnutia alebo prehltnutia hračky.


Prísnejší dohľad nad trhom

Zákon o bezpečnosti hračiek do našej legislatívy zavádza prísnejšie európske bezpečnostné normy. Zákon ruší nariadenie vlády z roku 2011 o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na hračky. Nový zákon okrem prísnejších bezpečnostných požiadaviek prináša pre výrobcov a dovozcov vyššiu mieru zodpovednosti a prísnejší dohľad nad trhom.

Nový zákon napríklad definuje povolené chemické zloženie, zakazuje a sprísňuje používanie karcinogénnych, mutagénnych látok alebo látok poškodzujúcich reprodukciu a zároveň znižuje prípustné limity pre isté nebezpečné látky ako napríklad olovo.

Zavádza tiež povinnosť výrobcov poskytovať úplné technické informácie o všetkých vyrábaných hračkách a uchovávať ich desať rokov.

Sankcie za nedodržanie zákona sú stanovené až do 50-tisíc eur. Pri opakovanom porušení zákona sa môže pokuta zdvojnásobiť.

Ak prezident Ivan Gašparovič zákon podpíše, účinnosť nadobudne 1. marca. Parlament dnes zároveň vyslovil súhlas s uzavretím Zmluvy medzi SR a Gruzínskom o zamedzení dvojitého zdanenia a predchádzaní daňovému úniku v odbore daní z príjmov a majetku. Odobril tiež návrh rozpočtu slovenskej Eximbanky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/poslanci-predaj-kinder-vajicok-nezakazali-cl185798.html