Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. mája 2021

Poslanci schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, niektoré opatrenia budú platiť aj v mimoriadnej situáciiPoslanci Národnej rady SR (NR SR) v piatok 104 hlasmi definitívne schválili novelu zákona o hospodárskejZdieľať
bp_1983 676x451 14.5.2021 (Webnoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v piatok 104 hlasmi definitívne schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, o ktorej rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.


Vďaka zmene zákona budú niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie naviazané aj na mimoriadnu situáciu a bude ich možné nariaďovať aj počas nej. Skupina koaličných poslancov, ktorá právnu úpravu predložila, v dôvodovej správe uviedla, že núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd.

Trvá už sedem mesiacov


Na Slovensku bol opakovane vyhlásený od 1. októbra 2020 a trvá súvisle viac ako sedem mesiacov. Mimoriadna situácia je na Slovensku vyhlásená s účinnosťou od 12. marca 2020.

Opatrenia hospodárskej mobilizácie sú podľa súčasného znenia zákona naviazané na výnimočný alebo núdzový stav. Ide napríklad o opatrenia ako pracovná povinnosť, organizácia výroby a služieb, používanie štátnych hmotných rezerv či organizácia dodávok životne dôležitých tovarov a ich predaj s využitím mimoriadnych regulačných opatrení.

Výnimkou je pracovná povinnosť


Výnimkou bude pracovná povinnosť, ktorá sa bude naďalej viazať len na núdzový alebo výnimočný stav, a nebude ju možné nariadiť počas mimoriadnej situácie.

Novela nadobudne účinnosť dňom zverejnenia v Zbierke zákonov SR.


Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, niektoré opatrenia budú platiť aj v mimoriadnej situácii © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najskôr online výzvy, potom veľké finále. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
<< predchádzajúci článok
Letná sezóna môže gastro sektoru pomôcť, Štefanec navrhuje aspoň dočasné zníženie DPH na 10 percent

Poslanci schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, niektoré opatrenia budú platiť aj v mimoriadnej situácii - diskusné fórum čitateľov