Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. apríla 2024

Poslanci Vašečka a Záborská opäť predložili novelu zákona o rodnom čísle, ktorá by znemožnila tranzíciu


Tagy: tranzícia

Poslanci Kresťanskej únie Richard Vašečka a Anna Záborská (obaja klubZdieľať
zaborska vasecka 676x453 21.4.2024 (SITA.sk) - Poslanci Kresťanskej únie Richard Vašečka a Anna Záborská (obaja klub hnutia Slovensko) predložili do Národnej rady SR novelu zákona o rodnom čísle, ktorá by prakticky znemožnila tranzíciu.


Novelu zákonodarcovia predkladali už v minulom volebnom období a prešla do druhého čítania.

Lekársky posudok


Na základe úpravy by bolo možné zmeniť rodné číslo osoby pri nesprávne určenom pohlaví na základe lekárskeho posudku, ktorý je potvrdením genetických výsledkov určenia skutočného biologického pohlavia. Novela je zaradená do programu aktuálnej aprílovej schôdze.

„Doterajším úzusom bola možnosť zmeny rodného čísla v prípade, že požadovaná zmena bola dokladovaná lekárskym posudkom, ktorý však nebol v zákone bližšie špecifikovaný. Návrh zosúlaďuje použitie pojmu pohlavie v návrhu zákona s ústavou a ostatnými platnými zákonmi tým, že jednoznačne stanovuje, za akých podmienok môže byť rodné číslo zmenené,“ uviedli predkladatelia v návrhu.

Odvolávajú sa na dohovor


Poslanci sa odvolávajú aj na Dohovor o ochrane ľudských práv, v ktorom je pohlavie „nespochybniteľnou biologickou skutočnosťou“.

V zákone navrhovatelia plánujú ponechať možnosť administratívnej zmeny rodného čísla nesprávne určeného pohlavia.

„S ohľadom na funkcie a potreby štátu a spoločnosti je rozhodujúca a smerodajná evidencia skutočnej biologickej reality pohlavia, aby bolo možné aplikovať právny poriadok v súlade s pôvodne zamýšľaným zámerom zákonov,“ uvádza sa v návrhu.


Zdroj: SITA.sk - Poslanci Vašečka a Záborská opäť predložili novelu zákona o rodnom čísle, ktorá by znemožnila tranzíciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: tranzícia
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecko a Litva chcú pomôcť obnoviť energetickú infraštruktúru Ukrajiny komponentmi z nepoužívaných elektrární
<< predchádzajúci článok
Rusi pri meste Časiv Jar opakujú podľa Britov taktiku z Avdijivky, vypúšťajú naň desiatky kĺzavých bômb denne