Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. mája 2009

Potenciál geotermálnej energie v SR je viac ako 5 500 MW



Na Slovensku je v súčasnosti identifikovaných 26 perspektívnych oblastí s využiteľným geotermálnym energetickým potenciálom. Ako uviedla pre agentúru SITA spoločnosť Slovgeoterm, a.s., ktorá sa ...



Zdieľať
BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) - Na Slovensku je v súčasnosti identifikovaných 26 perspektívnych oblastí s využiteľným geotermálnym energetickým potenciálom. Ako uviedla pre agentúru SITA spoločnosť Slovgeoterm, a.s., ktorá sa zaoberá využívaním geotermálnej energie, potenciálne geotermálne zdroje predstavujú viac ako 5 500 megawattov (MW) inštalovaného výkonu. "Slovensko je pomerne bohaté na zdroje geotermálnej energie. Doteraz bolo vyvŕtaných 117 geotermálnych vrtov s výkonom 1 780 litrov za sekundu s tepelným potenciálom 306 MW tepla. Z toho sa využíva len približne 51 % kapacity," uviedol generálny riaditeľ firmy Slovgeoterm Otto Halás.


Využívanie geotermálnej energie na Slovensku stále nie je podľa spoločnosti Slovgeoterm dostatočné. "Po konjunktúre v druhej polovici 90-tych rokov minulého storočia, keď boli zrealizované projekty v Galante, v Podhájskej a pripravil sa projekt v Košiciach, nastala stagnácia. Zo strany štátu nie je venovaná využívaniu geotermálnej energie potrebná podpora," zdôraznil Halás. Podľa neho by sa využívanie geotermálnej energie na Slovensku mohlo zvýšiť aj vďaka eurofondom. "Operačné manuály vydané ministerstvami však sprísňujú stanovené kritériá Európskou komisiou a v podstate finančné podpory pre nové projekty nie je možné získať," dodal Halás.

V súčasnosti sa na Slovensku geotermálna energia využíva na viaceré účely, a to na vykurovanie domov, v poľnohospodárstve, na chov rýb a rekreačné účely. "Obzvlášť výhodným sa javí využitie geotermálnej energie v systémoch centrálneho zásobovania teplom v mestských aglomeráciách," doplnil Halás. V súčasnosti sú podľa neho rozpracované viaceré projekty využívania geotermálnej energie v mestách Košice, Veľký Meder, Šurany a Šaľa, Sereď, Michalovce a Prešov. "Ich realizáciou sa ušetrí ročne 115,2 mil. metrov kubických zemného plynu a znížia sa emisie skleníkových plynov do ovzdušia o 235,8 tisíc ton ročne," konštatoval Halás. O využívaní geotermálnej energie na Slovensku by sa malo hovoriť aj na konferencii Medzinárodné geotermálne dni Slovensko 2009, ktorá sa uskutoční v Častej-Papierničke tento týždeň.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Moskva potvrdila pravdivosť informácií o jadrovom teste KĽDR
<< predchádzajúci článok
Bielorusko má málo rozvinutý cestovný ruch, pomáhame im to zlepšiť