Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. mája 2009

Moskva potvrdila pravdivosť informácií o jadrovom teste KĽDRRuské ministerstvo obrany v pondelok potvrdilo, že správy o pondelkovom severokórejskom jadrovom teste sú pravdivé. Informovali o tom ruské tlačové agentúry. Nemenovaný predstaviteľ ministerstva po ...Zdieľať
MOSKVA 25. mája (WEBNOVINY) - Ruské ministerstvo obrany v pondelok potvrdilo, že správy o pondelkovom severokórejskom jadrovom teste sú pravdivé. Informovali o tom ruské tlačové agentúry. Nemenovaný predstaviteľ ministerstva po vyhodnotení údajov oznámil, že išlo naozaj o "podzemný jadrový výbuch uskutočnený na území Severnej Kórey", a ako dodal, situáciu naďalej monitorujú. Sila výbuchu sa podľa Moskvy pohybovala v rozmedzí 10 až 20 kiloton TNT, čím sa potvrdili aj informácie o väčšej sile, akou disponovala bomba otestovaná v roku 2006. Tá údajne uvoľnila energiu porovnateľnú s jednou kilotonou TNT. Podľa dostupných informácií Moskva krátko po zverejnení prvých správ vykonala testy rádioaktivity v blízkosti hranice so Severnou Kóreou. Výsledkom však bolo zistenie, že úroveň rádioaktivity dosahuje normálne hodnoty. Rusko, ako člen šesťstranných rokovaní o odzbrojení Pchjongjangu, pritom reagovalo na prvé správy o jadrovom teste zdržanlivo.


Severokórejská štátna tlačová agentúra v pondelok informovala o "úspešnej" podzemnej skúške jadrovej zbrane, ktorá je podľa nej silnejšia ako bomba otestovaná v roku 2006. Juhokórejská tlačová agentúra Jonhap predtým s odvolaním sa na vládny zdroj uviedla, že v krajine krátko pred 10:00 miestneho času (3:00 SELČ) zaznamenali otrasy, ktoré zrejme spôsobil výbuch. Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov amerických (USGS), ktorý monitoruje zemetrasenia na celom svete, na území Severnej Kórey rovnakom čase zaznamenal otrasy s magnitúdom 4,7. OSN pritom Severnej Kórei prostredníctvom rezolúcie č. 1718 z roku 2006 zakázala uskutočňovať akékoľvek raketové či jadrové testy.

SITA, AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Väčšina súhlasí s pokračovaním činnosti Špeciálneho súdu
<< predchádzajúci článok
Potenciál geotermálnej energie v SR je viac ako 5 500 MW