Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

29. júla 2016

Potíte sa priveľa? Tu je dôvod, prečo a čo môžete robiťKým pot je normálny ľudský prejav, pár šťastlivcov akoby sa nepotilo vôbec. A iní sa zas potia viac, než je bežné.Zdieľať
Potíte sa priveľa? Tu je dôvod, prečo a čo môžete robiť

Potenie nás trápi najmä počas horúcich letných mesiacov. Ale skôr, než to necháte na klimatizáciu, mali by ste vedieť niekoľko vecí. Tu sú základné informácie o tom, čo je vlastne potenie, prečo sa deje (u niektorých ľudí viac než u iných) a čo môžete robiť, ak vás stresuje.

Tri typy potuVšetci sa potia inak. Niektorí ľudia môžu mať problémy so všetkými tromi typmi potu, zatiaľ čo iní môžu zažívať len jeden alebo dva. Po prvé, je tu telesný zapáchajúci pot, ktorý z vás tečie počas tréningu, alebo keď stojíte na horúcom slnku. Tento typ potu existuje preto, aby pomohol ochladiť kožu a udržiavať vnútornú teplotu tela tak blízko 37 stupňov, ako je to možné. Všimnete si ho skoro všade, ale najmä pozdĺž čela a chrbtice.

Potom je tu pot na dlaniach a chodidlách. Tento druh potu pomáha zvýšiť priľnavosť. Je výsledkom evolúcie ako reakcia tela na vnímanú hrozbu. To je dôvod, prečo postihuje niektorých ľudí, keď pociťujú úzkosť. Ak chcete niečo držať, lepšie to pôjde s mokrými prstami. Kedysi sme nenosili topánky a vtedy mohlo potenie nôh pomáhať pri chôdzi do kopca alebo z neho.

Napokon je tu pot, ktorý vychádza z podpazušia a oblasti genitálií. Jedná sa o typ, ktorý vytvára tzv. telesný pach vďaka baktériám žijúcim v týchto miestach. Vedci si nie sú celkom istí, čo je jeho funkciou, ale pravdepodobne ide o určitú formu komunikácie feromónmi. Ak jedna osoba v dave cíti nebezpečenstvo a začne vydávať silný zápach, mohlo by to upozorniť ostatných.
 

Potenie neznamená, že ste z formy


Telo začne produkovať telesný pot, keď sa začne zahrievať, a to buď externe, z vysokých teplôt, alebo interne, zo svalovej námahy (podobne ako pri výkone). Takže ak sa namáhate viac, ako je vaše telo zvyknuté, zapne sa vaša vnútorná klimatizácia. To je dôvod, prečo vysoko trénovaný športovec môže byť schopný zabehnúť desať kilometrov bez toho, aby sa zapotil, kým rovnaký výkon môže zanechať menej trénovanú osobu s červenými lícami a zaliatu potom.

Ale čím viac trénujete svoje telo, a čím viac času strávite v horúcom a vlhkom podnebí, tým účinnejšie sa stane potenie. Telo sa prispôsobí a reaguje skôr, než sa príliš zahrejete. Potenie sa tak rozloží v čase a naprieč celé telo, než by sa uvoľnilo naraz a zanechalo na vašom oblečení veľké prepotené škvrny. Potenie je predsa dobrá vec – znamená, že telo je schopné lepšie reagovať na požiadavky tepla a cvičenia a zostáva vo výsledku chladnejšie.
 

Ako veľmi sa potíte?


Či už dokážete potom naplniť vedro alebo zostávate svieži ako sedmokráska aj v horúcich dňoch, má veľa čo dočinenia s genetikou. Ak jeden alebo obaja z rodičov zažívajú nadmierne potenie, potom je veľká šanca, že také bude aj ich dieťa. Muži majú tendenciu sa potiť viac ako ženy, aj keď sa objavujú výnimky. Väčší ľudia sa všeobecne potia viac, pretože pracujú tvrdšie, aby uniesli ťažší náklad. Ale aj pomerne malí ľudia, sa môžu veľa potiť. A pretože svaly dodávajú teplo, ľudia s väčšou svalovou hmotou tiež majú tendenciu sa potiť viac než ich štíhlejší vrstovníci.

Ale v skutočnosti, koľko sa osoba potí, má čo dočinenia s prvými dvoma rokmi ich života. To je obdobie, keď sú potné žľazy prvý raz aktivované. Ak sa poriadne nedostanú k slovu počas tohto obdobia, pravdepodobne sa to nestane nikdy. Inými slovami, superaktívne batoľa, ktorý žije v teple, bude pravdepodobne vyvíjať väčšie schopnosti pri potení v dospelosti (čo je v poriadku), než tie málo aktívne.

Čím viac sa potíte, tým viac musíte dbať na dopĺňanie vody. Pri výkone väčšina dospelých môže pohodlne a bezpečne prijať asi 1,5 litra vody za hodinu. Ak sa potíte viac, môžete sa skúsiť odvážiť pred a po športovom výkone, aby ste zistili, koľko vody vypotíte, a koľko teda treba telu opäť dodať. Pot tiež obsahuje dôležité elektrolyty, ako je sodík, ktoré telo potrebuje, aby správne fungovalo. Väčšina ľudí má dostatok soli v ich strave, takže nemusia mať strach, ale ak cvičíte dlhšie ako hodinu a naozaj sa veľa potíte, o elektrolyty obohatený športový nápoj môže pomôcť nahradiť to, čo ste stratili.
 

Liečba môže pomôcť


Okrem štíhlej postavy, pot pohlcujúceho oblečenia a dvomi až tromi týždňami aklimatizácie na teplo, toho nie je veľa, čo sa dá pri silnom potení počas cvičenia robiť. Dokonca ani antiperspirant nie je vždy ideálny - keď zablokujete potné žľazy v jednej časti tela, iné to budú kompenzovať tým, že budú pracovať ešte ťažšie.

Ľudia s nadmerným denným potením poznajú stav známy ako hyperhidróza. Tu je niekoľko možností. Ak už používate antiperspirant na báze hliníka, môže vám lekár predpísať produkty s chloridom hlinitým. Tie fungujú najlepšie, keď sa aplikujú pred spaním, ale môžu spôsobiť podráždenie kože a očí.

Injekcie botoxu a niektoré druhy liekov blokujú nervy, ktoré vyvolávajú tvorbu potu, a môžu byť užitočné pre ľudí, ktorí sa potia nadmerne v podpazuší alebo na ich rukách a nohách. Ak nefungujú, môžete zvážiť elektrickú stimuláciu alebo dokonca chirurgický zákrok. Trenie tiež prispieva k poteniu nôh, takže zmena topánok a ponožiek môže byť nutná. Ak je potenie naozaj príčinou ťažkostí v každodennom živote, obráťte sa na svojho lekára alebo dermatológa kvôli možným riešeniam. V opačnom prípade schmatnite svoju fľašu s vodou a bežte von. Tešte sa zo svojho potu a buďte vďačný, že vaše telo si robí svoju prácu.

Zdroj: time.com

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Stačia vám obyčajné palety a na dvore postavíte super bazén (28. 7. 2016)
 Tu sú dôvody, prečo by sme mali ďatle zaradiť do jedálnička! (26. 7. 2016)
 Slováci cestujú na dovolenky autom, musia poznať predpisy (25. 7. 2016)
 Pivo ako prevencia rakoviny (24. 7. 2016)
 Vedci zistili neuveriteľnú schopnosť kokosového oleja (21. 7. 2016)
 RADÍME: Uši treba po plávaní vysušiť, inak môže vzniknúť zápaliť (20. 7. 2016)
 RADÍME: Stratu či krádež dokladov nahláste miestnej polícii (6. 7. 2016)
 RADÍME: Do Chorvátska môžete ísť aj so psom, musí mať však vlastný pas (4. 7. 2016)
 Chcete, aby vaša kúpeľňa krásne voňala? Vyskúšajte toto! (3. 7. 2016)
 Video: Ako pomocou dvoch spiniek otvoríte zámok (3. 7. 2016)nasledujúci článok >>
Medzinárodný deň priateľstva má inšpirovať k úsiliu o mier
<< predchádzajúci článok
Fond na podporu umenia podporil takmer 3000 projektov

Potíte sa priveľa? Tu je dôvod, prečo a čo môžete robiť - diskusné fórum čitateľov