Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

24. júla 2016

Pivo ako prevencia rakovinyMáte radi dobre vychladené pivo? Dobrá správa! Obsahuje totiž protirakovinové látky.Zdieľať
Pivo ako prevencia rakoviny

Chmeľový extrakt aktivuje chemické látky v bunkách, ktoré bránia vzniku nádorov prsníka. A to je dobrá správa najmä pre ženy, ktoré toto ochorenie postihuje podstatne častejšie. Nový výskum naznačuje, že chmeľ - rastlina, z ktorej sa vyrába pivo a dáva mu svoju pikantnú chuť - by mohol pomôcť odraziť rakovinu prsníka.

Liek v poháriRastlina sa dlho spájala s hladinami hormónov, pričom štúdie naznačovali, že kvôli nej mužom rástli prsia, alebo že upokojovala príznaky menopauzy tým, že zvyšuje metabolizmus estrogénu. A teraz odborníci na University of Illinois v Chicagu tvrdia, že rovnaký postup by mohol aktivovať chemikálie, ktoré bránia rozvoju nádorov.

Výskumníci aplikovali extrahovaný chmeľ do dvoch rôznych bunkových línií prsníka a sledovali jeho vplyv na metabolizmus estrogénu v bunkách. Pomalší metabolizmus estrogénu zvyšuje riziko vzniku karcinómu prsníka.

Ako sa očakávalo, vedci odhalili jednu silnú zlúčeninu s chmeľom - 6-prenylnarigenín, alebo 6-PN - zvyšujúcu rýchlosť metabolizmu estrogénov, čím sa posilňujú detoxikačné dráhy v bunkách. 6-PN je silný fytoestrogén v chmeli. Viaže sa na estrogénové receptory a pri požití podnecuje aktivitu hormónov. Estrogénová aktivita 6-PN je taká vysoká, že ženy pracujúce s chmeľom dokonca nahlásili narušenie ich menštruačného cyklu.
 

Nová nádej?


V dôsledku toho sa táto rastlina stala vyhľadávaným doplnkom pre ženy po menopauze, ktoré trpia návalmi horúčavy, nočným potením a nespavosťou v dôsledku dramaticky spomalenej estrogénovej aktivity. Podľa nového výskumu sa ukázalo, že chmeľ je obzvlášť účinný pri odvracaní rakoviny prsníka u žien, ktoré podstupujú hormonálnu substitučnú liečbu počas menopauzy. Chmeľ tiež obsahuje zlúčeninu zvanú 8-prenylnarigenin (8-PN), ale tá má menej výrazný vplyv na bunky.

Rakovina prsníka je jedným z najčastejšie diagnostikovaných rakovinových ochorení u žien na celom svete. Práve hormonálna substitučná liečba, ktorej využitie sa zvyšuje od roku 2002, výrazne znížilo množstvo diagnóz, ktoré sa každoročne objavujú.

Medzi kľúčové znamenia patria opuchy celého alebo časti prsníka, podráždenie kože alebo bolesť prsníkov či bradaviek alebo ich prepadnutie dovnútra. Medzi ďalšie príznaky patrí začervenanie, vyrážky alebo zhrubnutie vsuvky kože, výtok z bradaviek, hrčky alebo konštantná bolesť v podpazuší. Ženám sa odporúča, aby podstupovali pravidelnú kontrolu prsníkov u lekára a nezabúdali ani na mamografiu. A teraz môžete vyšetrenie podporiť vychladeným pivom v pohári.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vedci zistili neuveriteľnú schopnosť kokosového oleja (21. 7. 2016)
 RADÍME: Uši treba po plávaní vysušiť, inak môže vzniknúť zápaliť (20. 7. 2016)
 RADÍME: Stratu či krádež dokladov nahláste miestnej polícii (6. 7. 2016)
 RADÍME: Do Chorvátska môžete ísť aj so psom, musí mať však vlastný pas (4. 7. 2016)
 Chcete, aby vaša kúpeľňa krásne voňala? Vyskúšajte toto! (3. 7. 2016)
 Video: Ako pomocou dvoch spiniek otvoríte zámok (3. 7. 2016)
 Muž vykopal okolo bazéna jamy a vyrobil niečo úžasné! (29. 6. 2016)
 Viete, prečo je dobré jesť tri vajíčka denne? (28. 6. 2016)
 Domáci liek, ktorý vám pomôže odstrániť jazvy na vašom tele (21. 6. 2016)
 Chcete dlhšie žiť? Vedci radia, jedzte túto potravinu (18. 6. 2016)nasledujúci článok >>
Niekdajší Žiguli vyrába autá aj dnes - a vôbec nie sú zlé!
<< predchádzajúci článok
Na Podpoľaní záujem o tradície neutícha

Pivo ako prevencia rakoviny - diskusné fórum čitateľov