Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

28. septembra 2021

Potrebujú deti nejaké vitamíny? Ak áno, ktoré?Rodičia sa vo svojich deťoch vidia, a tak je normálne, že chcú pre ne to najlepšie. Deti zvyknú byť aj často choré, a práve to je ten čas, kedy sa rodičia zvyknú veľmi trápiť.Zdieľať
Potrebujú deti nejaké vitamíny? Ak áno, ktoré?

Ako podporiť zdravý rozvoj detí. Ako im pomôcť k lepšej imunite a celkovému zdraviu? Ako deti rastú, tak je pre ich zdravý vývin potrebný prísun vitamínov alebo minerálov, ktoré im napomáhajú udržať zdravie.

Poznáme veľké množstvo vitamínov a minerálov a môžeme ostať poriadne zmätení z toho, ktoré z nich by sme mali pre svoje dieťa kúpiť. Dnes vám preto prinášame stručný zoznam potrebných vitamínov a minerálov pre vaše dieťa.

V prípade, že si nie ste výberom istí, skúste sa obrátiť na pediatra alebo iného lekára, ktorý pozná zdravotný stav vášho dieťaťa.

Potrebujú deti nejaké vitamíny? Ak áno, ktoré?

Ako vybrať správne vitamíny?

  1. Kvalita

Kvalita je veľmi dôležitá a určite sa oplatí do nej investovať. Pretože investovať do zdravia sa vždy oplatí. Vyberte vitamíny, ktoré sú zložené z kvalitných zložiek, ktoré sú bezpečné.

  1. Samotné zložky

Ak je vaše dieťa na niečo alergické, určite čítajte sprievodné informácie, ktoré vás informujú o možných alergénoch. Najlepšie sú vitamíny, ktoré nie sú dochucované, ani nijak upravované.

Ak máte príliš malé dieťa, ktoré nevie dobre prehltnúť tabletku, môžete mu kúpiť vitamíny vo forme želé cukríkov alebo lízaniek.

  1. Vždy je dobré poradiť sa

Ak nemáte medicínske vzdelanie a nerozumiete sa do tejto témy, vždy sa môžete obrátiť na lekárnika v lekárni, ktorý vám bez problémov poradí vybrať vhodné vitamíny.

Ktoré vitamíny alebo minerály dieťa potrebuje?

Ktoré vitamíny alebo minerály dieťa potrebuje?

  • Vitamín A

Vitamín A patrí k základným vitamínom, ktoré sa bežne vyskytujú napríklad v mliečnych výrobkoch, ako je syr, ale nájdete ho aj vo vajíčkach alebo v mrkve. Vitamín A podporuje normálny rast a tiež podporuje správny rozvoj kostí a kostného tkaniva. Odporúča sa aj tým, ktorí nemajú dobrý zrak alebo majú problémy s očami. Rovnako sa užíva aj na podporu imunity.

  • Vitamíny B

Do skupiny vitamínov B patria nasledujúce vitamíny – B2, B3, B6, B12 – každý z nich je trošku iný a každý má svoje pole pôsobnosti. Vo všeobecnosti sú to vitamíny, ktoré nájdeme v mäse, či už v kuracom alebo v rybách. Nachádzajú sa tiež v orieškoch, sóji alebo fazuliach. Podporujú správny vývoj svalov, metabolizmus a slúžia pre správne fungovanie nervového systému. Užívajú sa tiež na podporu rastu vlasov alebo nechtov.

  • Vápnik

Mnoho starých mám hovorí, že z vápnika majú silné kosti. Niečo na tom bude, hoci ide o ľudovú vetu. Vápnik nájdeme predovšetkým v mliečnych produktoch a skutočne slúži najmä pre spevnenie kostí. Tiež ho nájdete v tofu a niektoré výskumy hovoria, že ho nájdete aj v pomarančovom džúse.

  • Železo

Železo je veľmi dôležitý prvok najmä pre zdravie našich červených krviniek. Nedostatok železa môže byť veľmi nebezpečný, a to zvlášť pre dievčatá a ženy, ktorým sa už začal menštruačný cyklus. Medzi prirodzené zdroje železa patrí napríklad červené mäso, ale aj špenát či fazule.

Najlepšie spravíte, ak sa poradíte so svojím detským lekárom, ktorý vám povie, čo vaše dieťa potrebuje. Možno bude potrebovať doplniť nejaké aminokyseliny, ktoré sú tiež veľmi dôležité. Nie je dobré veriť náhodným blogom a komentárom na internete, vždy je najlepšie poradiť sa s odborníkom.

Ak chcete kúpiť kvalitné vitamíny alebo minerály, no sú pre vás momentálne príliš drahé, skúste sledovať zľavové letáky. Za kvalitu si musíme niekedy priplatiť, čo pre niekoho môže znamenať veľký škrt do rozpočtu. Preto neváhajte využiť rôzne zľavové kódy alebo kupóny, vďaka ktorým možno získate zľavu na celý nákup alebo budete mať minimálne dopravu zdarma. O tom ako uplatniť konkrétne zľavové kódy sa dočítate na príslušnej stránke, z ktorej bude kód pochádzať.

 

Zdroj obrázka 1: Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com

Zdroj obrázka 2: Viktoriya Shushu / Shutterstock.com

Zdroj obrázka 3: FamVeld / Shutterstock.com

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sci-fi klasika Solaris v novom vydaní
<< predchádzajúci článok
Slovenská filharmónia si uctí obete pandémie COVID-19 formou koncertu