Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Potvrdené: táto firma nerobí rozdiely


Tagy: Platy PR

V porovnaní s mužmi dostávajú slovenské ženy ročne zaplatené toľko, akoby pracovali len 10 z 12 mesiacov. V 21. storočí by malo platiť, že za rovnakú prácu prislúcha všetkým rovnaká ...



Zdieľať
17.3.2023 (SITA.sk) - V porovnaní s mužmi dostávajú slovenské ženy ročne zaplatené toľko, akoby pracovali len 10 z 12 mesiacov.


V 21. storočí by malo platiť, že za rovnakú prácu prislúcha všetkým rovnaká pláca, žiaľ nie je tomu tak a tento problém sa týka aj Slovenska. Podľa Inštitútu pre výskum práce a rodiny pracovali ženy v roku 2022 od 4. novembra zadarmo. Ako je to možné? Rozdiel v zárobkoch medzi mužmi a ženami totiž v našej krajine dosahuje takmer 16%.

Inštitút (organizácia spadajúca pod Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny) vychádza z údajov Eurostatu o priemerných hodinových hrubých zárobkoch. Rozdiel na Slovensku medzi mužmi a ženami dosiahol 15,8%, pričom priemer v Európskej únii bol 13%. Podľa slovenského Štatistického úradu bol rozdiel v priemerných nominálnych mesačných zárobkoch mužov a žien dokonca až 17,9%. Analytik Andrej Kuruc uviedol, že ženy v priemere zarobili o 275 Eur menej ako muži.[1]

Lidl hovorí nie každej diskriminácii


Lidl nerobí rozdiely v odmeňovaní mužov a žien, dlhoročnú realitu potvrdzuje medzinárodná certifikácia EQUAL-SALARY. Diskont obstál v audite rovnomennej švajčiarskej nadácie ešte v roku 2022 a svoj výsledok potvrdil aj v tohtoročnom monitorovacom audite. Lidl je prvým maloobchodníkom a iba druhou firmou zo Slovenska s týmto certifikátom.

"Spoločnosť PwC podporila spoločnosť Lidl na Slovensku v procese certifikácie EQUAL-SALARY pod vedením EQUAL-SALARY nadácie. Nadácia EQUAL-SALARY potvrdila, že spoločnosť Lidl na Slovensku úspešne prešla fázou monitorovacieho auditu. Táto certifikácia potvrdzuje, že spoločnosť odmeňuje svojich zamestnancov spravodlivo, za rovnakú prácu dostávajú muži aj ženy rovnakú mzdu a nás teší, že takýchto spoločensky zodpovedných firiem na Slovensku pribúda," hovorí Dagmar Haklová, Partner, ESG Leader PwC Slovensko

"Lidl na Slovensku pôsobí v mimoriadne konkurenčnom prostredí a o to viac nás teší úspech tejto spoločnosti v certifikácii EQUAL-SALARY. Lidl nezostal iba pri slovách, ale zvolil si otvorený prístup a konkrétne kroky. Tým, že sa rozhodol podstúpiť nezávislý audit, potvrdil pevnosť svojho presvedčenia a ukázal vysokú mieru transparentnosti. Oceňujeme tento prístup, ktorý môže byť vzorom pre ďalšie firmy," povedala Lisa Rubli, výkonná riaditeľka EQUAL-SALARY Foundation.

Lidl sa ako zodpovedný zamestnávateľ rozhodol komunikovať tieto témy navonok i dovnútra. Diskont chce ku kladeniu si a zodpovedaniu dôležitých otázok posmeliť tak jednotlivcov, ako aj čo najviac slovenských zamestnávateľov. Lidl vytvoril ako prvý v rámci slovenského retailu pozíciu ambasádorky diverzity, absolvuje rozhovory s expertmi a tiež mnohé interné diskusie, pracuje na strategických krokoch. Svoju politiku diverzity a inklúzie komunikuje a realizuje v rámci programu Rôzni = rovní.

Certifikácia prebiehala v dvoch fázach. Prvou bola štatistická analýza platov, po ktorej nasledoval interný audit realizovaný renomovanou spoločnosťou PwC. Audit sa zameriaval na overenie rovnakého mzdového ohodnotenia žien a mužov a rovnosť príležitostí. Súčasťou druhej fázy boli dotazníky a štruktúrované rozhovory so zamestnancami. Súčasťou trojročného certifikačného cyklu sú monitorovacie audity v druhom a treťom roku, ktorými sa zisťuje či spoločnosť aj naďalej dodržiava rovnosť odmeňovania.

EQUAL-SALARY Foundation


EQUAL-SALARY Foundation je medzinárodná nezisková organizácia. Vznikla v roku 2010 a doteraz celosvetovo certifikovala približne sto spoločností. Metodológiu tejto certifikácie použil ako referenciu Švajčiarsky federálny súd a tiež Európska komisia, jej vznik finančne podporila švajčiarska federálna autorita pre rodovú rovnosť.

[1] Dnes si pripomíname Deň rovnosti v odmeňovaní žien a mužov – hoci dáta naznačujú zlepšenie, ide skôr o stagnáciu (Tlačová správa) – Inštitút pre výskum práce a rodiny (gov.sk)

Informačný servis


Zdroj: SITA.sk - Potvrdené: táto firma nerobí rozdiely © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: Platy PR
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri príležitosti Svetového dňa vody otestujeme vašu vodu zo studní bezplatne
<< predchádzajúci článok
Deportácie tisícov ukrajinských detí do Ruska sú vojnovým zločinom, podľa OSN je však toho oveľa viac