Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. novembra 2021

Povinnosť mlčanlivosti advokáta nemôže byť porušovaná ani orgánmi činnými v trestnom konaníPovinnosť mlčanlivosti advokáta je právo jeho klienta a nemôže byť svojvoľne porušovaná ani orgánmi činnými v trestnom konaní. Uviedla to Slovenská advokátska komora (SAK) v tlačovej správe, ktorú ...Zdieľať
gettyimages 938210944 676x382 27.11.2021 (Webnoviny.sk) - Povinnosť mlčanlivosti advokáta je právo jeho klienta a nemôže byť svojvoľne porušovaná ani orgánmi činnými v trestnom konaní. Uviedla to Slovenská advokátska komora (SAK) v tlačovej správe, ktorú zaslala jej hovorkyňa Alexandra Donevová.

Ústavné právo na ochranu súkromia


Povinnosť mlčanlivosti je totiž podľa SAK jedným zo základných princípov advokácie a dá sa prirovnať k spovednému tajomstvu. Komora zdôrazňuje, že ide o právo klienta a musí byť rešpektované ako súčasť ústavného práva na spravodlivý súdny proces a ochranu súkromia.

Slovenská advokátska komora zaznamenala ďalší príklad, keď povinnosť mlčanlivosti bola ohrozená, ak nie priamo porušená, orgánmi činnými v trestnom konaní. V advokátskej kancelárii advokáta P. S. vykonali prehliadku v súvislosti so zastupovaním klienta, ktorý je podozrivý z páchania trestnej činnosti. Pri prehliadke advokátovi zabavili počítač s údajmi všetkých klientov, s osobnou aj pracovnou korešpondenciou, ako aj spisy klientov, ktoré s vecou nijako nesúviseli.

Prokurátor nechcel selektovať


Tento postup bol priamo počas prehliadky namietaný, advokát bol ochotný požadované dokumenty súvisiace s trestnou vecou vydať, ale prokurátor aj napriek tomu nebol ochotný veci vyselektovať a rozhodol zobrať všetko. Porušenie mlčanlivosti nemôže byť odôvodnené ťažkosťami oddeliť informácie dôležité pre trestné konanie nachádzajúce sa na nosiči informácií od iných informácií nesúvisiacich s konaním, ktoré sú navyše chránené povinnosťou mlčanlivosti," vysvetlila Donevová.

Doplnila, že v obdobnej záležitosti už Ústavný súd SR judikoval porušenie práv advokáta, keď sa vyjadril, že ak aj je príkaz na prehliadku zákonný, ale jeho prevedenie zasahuje do povinnosti mlčanlivosti advokáta, ide o zásah do ústavného práva na súkromie, listové tajomstvo, tajomstvo dopravovaných správ a iných písomností. „Vzhľadom na závažnosť ohrozenia práv klientov, ako aj opakovanému konaniu policajtov a prokurátorov, sa predseda Slovenskej advokátskej komory obráti na generálneho prokurátora," dodala Donevová.


Zdroj: Webnoviny.sk - Povinnosť mlčanlivosti advokáta nemôže byť porušovaná ani orgánmi činnými v trestnom konaní © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počas prvej zimnej búrky zomreli v Británii dvaja ľudia, meškali vlaky a vypadla elektrina
<< predchádzajúci článok
Českého prezidenta Zemana majú prepustiť z nemocnice, vymenovanie premiéra môže byť dištančne

Povinnosť mlčanlivosti advokáta nemôže byť porušovaná ani orgánmi činnými v trestnom konaní - diskusné fórum čitateľov