Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. novembra 2012

Praha si pripomenie pád totality, moderovať bude SnopkoPraha už tradične v sobotu 17. novembra oslávi výročie pádu totality a 20 rokov od rozdelenia Československa. Na najvýznamnejšiu udalosť posledných ...Zdieľať
svieckova manifestacia proti gorile Ilustračné foto: SITA/Jozef JakubčoPRAHA 17. novembra (WEBNOVINY) - Praha už tradične v sobotu 17. novembra oslávi výročie pádu totality a 20 rokov od rozdelenia Československa.


Na najvýznamnejšiu udalosť posledných desaťročí si zaspomína pražský klub Rock Café prostredníctvom československého večierka s názvom Sedemnásty november, uviedla Pavla Kantnerová zo spoločnosti Opona.

"Večer je koncipovaný podobne, ako to bývalo kedysi na námestiach, len v opačnom pomere. Kedysi vystúpenie revolucionárov doplnili rockoví účinkujúci, dnes vystúpenie hudobníkov doplnia niekdajší revolucionári. Spojenie bude mimoriadne príťažlivé, pretože vystúpia "osobnosti novembra". Jedni z tých, ktorým dych vydržal až do súčasnosti - Karel Schwarzenberg a Iveta Radičová," uviedol moderátor večera Ladislav Snopko.

Ten patril v novembri 1989 medzi zakladajúcich členov politického hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN). Bývalý minister kultúry pôsobí dnes ako riaditeľ Slovenského inštitútu v Prahe.

Rovnako ako Snopko, aj Radičová patrí medzi spoluzakladateľov VPN. Stála tiež pri zrode slovenskej pobočky ODS a odmietla rozdelenie federácie bez referenda.

Súčasný český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg (TOP 09) podporoval český disent od roku 1968 a aktívne pomáhal návratu demokracie do Československa. Návštevníci Rock Café sa môžu tešiť na slovenské kapely Polemic, Billy Barman a Živé kvety.

V decembri uplynie 20 rokov od rozhodnutia Federálneho zhromaždenia ČSFR o rozdelení Českej a Slovenskej republiky. Oslava výročia 17. novembra sa preto spojí s pripomenutím rozdelenia Československa.

Podľa prieskumu verejnej mienky z rokov 1992 a 1993 mali obyvatelia oboch krajín z rozdelenia republiky skôr obavy. V súčasnosti obe krajiny udržujú veľmi priateľské vzťahy, tvrdia organizátori koncertu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sulíkovci budú premietať Od Fica do Fica
<< predchádzajúci článok
Bývalá prvá dáma je už unavená z Obamu

Praha si pripomenie pád totality, moderovať bude Snopko - diskusné fórum čitateľov