Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. novembra 2012

Sulíkovci budú premietať Od Fica do FicaFilm od slovenskej filmárky Zuzany Piussi s názvom "Od Fica do Fica" premietnu sulíkovci v stredu vo svojom Liberálnom dome. Informovala o tom oficiálna webová stránka SaS. Po ...Zdieľať
svieckova manifestacia proti gorile BRATISLAVA 17. novembra  - Film od slovenskej filmárky Zuzany Piussi s názvom "Od Fica do Fica" premietnu sulíkovci v stredu vo svojom Liberálnom dome.


Informovala o tom oficiálna webová stránka SaS. Po skončení filmu je na programe diskusia s režisérkou.

Piussi začala film nakrúcať pred voľbami v roku 2010, kedy nečakane zvíťazili pravicové strany. Dej končí voľbami v roku 2012.

Snímka poukazuje na to, ako rýchlo politici menia názory, aké kauzy rezonovali v spoločnosti a nahliadne aj do pozadia politiky, ktorá sama veľa napovedá o dnešnom stave spoločnosti.

Ako filmárka sama uvádza, film začala "robiť zo zúfalstva".

Video: Trailer k filmu Od Fica do Fica
Zuzane Piussi momentálne hrozí väzenie za jej dokumentárny film Nemoc tretej moci. Prípad pobúril slovenských umelcov, viac ako 60 z nich podpísaním spoločného vyhlásenia vyjadrilo autorke svoju podporu.

"Považujeme za dôležité, aby existovali nezávislí tvorcovia, ktorí dokážu prinášať pravdivé, kritické a necenzurované informácie verejnosti," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA za vyhlasovateľov podpornej podpisovej akcie Za Zuzanu Piussi poslala Zuzana Golianová.

Podľa nich je stav slovenského súdnictva mimoriadne kritický a "predstavitelia súdnictva spochybňujú dôveryhodnosť justície v očiach občanov," píše sa ďalej vo vyhlásení.

Podľa autorov trestné stíhanie Zuzany Piussi s hrozbou dvojročného väzenia ohrozuje slobodu umeleckého prejavu a priamo zasahuje do ich ústavného práva.

Dokument Nemoc tretej moci obsahuje rozhovor s bývalou členkou Súdnej rady SR a vtedajšou predsedníčkou Okresného súdu Bratislava I sudkyňou Helenou Kožíkovou, ktorý sa týka známej a medializovanej kauzy zosnulej sudkyne Laukovej. Kožíková sa na filmovom zázname rozpráva s dcérou zosnulej sudkyne Laukovej, ktorá jej kladie otázky týkajúce sa vyjadrení sudkyne Kožíkovej na adresu sudkyne Laukovej pred jej smrťou.

Sudkyňa Kožíková má na filmovom zázname cez oči čierny pruh. Po odvysielaní tohto filmu v televízii podala žalobu na RTVS za poškodenie dobrej povesti a podľa medializovaných informácií podala aj trestné oznámenie o spáchaní trestného činu porušenie dôvernosti ústneho prejavu, na základe čoho polícia začala trestné stíhanie.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezident odobril zmeny pri úveroch i nájomných vzťahoch
<< predchádzajúci článok
Praha si pripomenie pád totality, moderovať bude Snopko

Sulíkovci budú premietať Od Fica do Fica - diskusné fórum čitateľov