Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

15. októbra 2012

Prečo je brokolica kráľovná medzi zeleninou


Tagy: brokolica

Väčšina svetovo uznávaných odborníkov na výživu, lekárov či prírodných liečiteľov sa zhoduje v tom, že na zozname desiatich najzdravších potravín na svete nesmie chýbať brokolica. Niet sa ...Zdieľať
brokolica zelenina BRATISLAVA 15. októbra  – Väčšina svetovo uznávaných odborníkov na výživu, lekárov či prírodných liečiteľov sa zhoduje v tom, že na zozname desiatich najzdravších potravín na svete nesmie chýbať brokolica. Niet sa čomu čudovať. Táto superzelenina je vychválená pre jej protirakovinové účinky a v oblasti výživy je skutočným pojmom.Aké zbrane má proti rakovine?

Brokolica patrí do čeľade kapustovitých rastlín, teda do tej istej kráľovskej rodiny ako čínska kapusta, kapusta, kaleráb, kel a mangold.

Tento druh zeleniny je vynikajúcim zdrojom príbuzných protirakovinových látok nazývaných izotiokynáty, ktoré rakoviny ničia tak, že neutralizujú karcinogénne látky. Uskutočňujú to prostredníctvom znižovania ich škodlivých účinkov a stimulovaním uvoľňovania zabijakov karcinogénov a urýchľovaním ich odstraňovania z tela.

Početné štúdie naznačujú, že izotiokynáty pomáhajú pri prevencii rakoviny pľúc a pažeráka a môžu znižovať riziko vzniku iných druhov rakoviny tráviacej sústavy. Brokolica obsahuje najmä účinný izotiokyanát, ktorý dokáže potlačiť nádory prsníka.


Prečo je dobrá pre ženy?

Hoci za priaznivý vplyv brokolice na naše zdravie môže množstvo látok, osobitú pozornosť si zaslúžia indoly. Brokolica obsahuje indol-3-karbinol. Ten je dôležitý najmä pre ženy.

Estrogén má tri základné metabolity, ktoré sa v tele správajú odlišne. Dva z nich pôsobia karcinogénne a jeden je nezhubný a vykazuje ochranné účinky. Indol-3-karbinol zlepšuje pomer medzi nezhubným metabolitom a potenciálne škodlivými.


Prečo je dobrá pre mužov?

Aj muži produkujú estrogén, a preto brokolica aj ďalšie druhy kapustovitej zeleniny obsahujúcej indoly sú prospešné a zdravé aj pre nich. Okrem toho však obsahuje aj veľké množstvo fytolátky suforafánu, ktorá zvyšuje aktiváciu enzýmov známych ako fáza-2-enzýmy. Tie sú vraj zodpovedné za znižovanie rizika vzniku rakoviny prostaty.


Elektráreň živín

Okrem už dokázanej schopnosti brokolice bojovať s rakovinou je táto zelenina nutrične bohato nabitá.

Jedna šálka obsahuje viac ako 2 gramy bielkovín, 2 gramy vlákniny, 288 miligramov draslíka, 43 miligramov vápnika, 81 miligramov vitamínu C a navyše foláty, horčík, fosfor, betakarotén, vitamín A, luteín aj zeaxatín. Posledné dva menované karotenoidy dokážu zabraňovať poškodeniu makuly, čo je hlavnou príčinou slepoty u starších ľudí.


Varená či surová?

Fytochemické látky si svoje vlastnosti uchovávajú bez ohľadu na spôsob spracovania. Preto je jedno, či jeme brokolicu mrazenú, čerstvú, surovú alebo varenú. Dlhým varením sa však znižuje množstvo vitamínu C na polovicu. Najvhodnejšie je preto pripravovať ju na pare.

A okrem toho všetkého ešte jedna pozitívna správa na záver. V roku 2003 predstavitelia Environmental Working Group zaradili brokolicu na zoznam dvanástich potravín najmenej kontaminovaných pesticídmi . 

Čítajte články o zdraví na Facebooku.

Zdroje: publikácie Jedlo ako jed, jedlo ako liek (Reader's Digest Výber), 150 najzdravších potravín na svete (Jonny Bowden)

Tagy: brokolica
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Spúšťače stresu, ktoré útočia nepozorovane (12. 10. 2012)
 Niekoľko vecí, ktoré ste netušili o bylinkách (10. 10. 2012)
 Ako mať opäť mlado vyzerajúce ruky (2. 10. 2012)
 Čerešne dokážu znížiť riziko vzniku dnových záchvatov (1. 10. 2012)
 Mýty a fakty o depresii a samovraždách (24. 9. 2012)
 Predĺžte si život s hroznom (3. 9. 2012)
 Ako mať pamäť vo forme a poraziť zábudlivosť (10. 8. 2012)
 Tipy na drinky, ktoré vás osviežia počas horúcich dní (7. 8. 2012)
 Malý a chutný liečivý zázrak – maliny (6. 8. 2012)
 Prečo je priateľstvo dobré pre vaše zdravie (3. 8. 2012)nasledujúci článok >>
Deti brutálne dobili dvoch psov, ťahali ich po zemi
<< predchádzajúci článok
Väčšia pomoc chudobným v eurozóne zvýši dlh Talianska