Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. mája 2006

Predpísané poistné v SR vlani dosiahlo vyše 50,5 mld. Sk



Celkové predpísané poistné poisťovní združených v Slovenskej asociácii poisťovní (SAP) dosiahlo v minulom roku 50,519 mld. Sk. V medziročnom porovnaní to znamenalo nárast o 7,3 %, v roku 2004 však ...



Zdieľať

BRATISLAVA 17. mája (WN/SITA) - Celkové predpísané poistné poisťovní združených v Slovenskej asociácii poisťovní (SAP) dosiahlo v minulom roku 50,519 mld. Sk. V medziročnom porovnaní to znamenalo nárast o 7,3 %, v roku 2004 však SAP zastrešovala 21 z 27 poisťovní a v roku 2005 všetkých 26 poisťovní pôsobiacich na Slovensku. Ako ďalej na stredajšej tlačovej konferencii informoval generálny tajomník SAP Vladimír Rančík, rovnako ako v roku 2004 aj vlani si vedúce miesta na slovenskom poistnom trhu suverénne udržiavali Allianz - Slovenská poisťovňa a Kooperativa poisťovňa. Allianz si s predpísaným poistným na úrovni 17,587 mld. Sk držal takmer 38-percentný podiel na celkovej sume predpísaného poistného, podiel Kooperativy so sumou 10,552 mld. Sk predstavoval takmer 21 %. Tretia Amslico AIG Life poisťovňa so značným odstupom a sumou 3,468 mld. Sk pokrývala 6,86-percentný podiel na predpísanom poistnom spoločností združených v SAP.

Celkovo poisťovací sektor uzatvoril minulý rok s čistým ziskom na úrovni 2,6 mld. Sk. Ako pokračoval Rančík, Allianz - Slovenská poisťovňa bola vlani aj najziskovejšou, keď jej čistý zisk predstavoval 1,171 mld. Sk. Nasledovala Amslico AIG Life poisťovňa so ziskom 761,9 mil. Sk a Kooperativa poisťovňa, ktorej čistý zisk vlani dosiahol 578,2 mil. Sk. Naopak na chvoste v rebríčku ziskovosti bola so všetkých 27 poisťovní združených v SAP trojica Aegon, ČSOB poisťovňa a Generali, ktoré vykázali straty 166,4 mil. Sk, 217,1 mil. Sk, resp. 245,3 mil. Sk. Podľa Rančíka však za týmito výsledkami nestálo zlé hospodárenie poisťovní, ale presuny prostriedkov do novozaložených dôchodkových správcovských spoločností. S menšími stratami ukončili vlaňajšie hospodárenie aj OTP garancia, OTP životná poisťovňa a Winterthur. "To sú mladé poisťovne, ktoré zatiaľ vynakladajú značné prostriedky na rozbeh svojej činnosti," dodal Rančík.

V rámci štruktúry poistného v neživotnom poistení, ktorého celkový predpis v minulom roku predstavoval 28,5 mld. Sk, vlani jednoznačne dominovali poistenia motorových vozidiel. Podiel povinného zmluvného poistenia na celkovom predpísanom poistnom v rámci neživotného poistenia predstavoval 36 %, nasledovaný havarijným poistením motorových vozidiel s podielom 30,7 %. Podiel poistenia iného majetku bol 21 %, s podielom 4,6 % nasledovalo poistenie zodpovednosti za škodu, s 3,5 % poistenie proti úrazu alebo chorobe a 4,2 % pripadlo na iné poistenia.

Neživotné poistenie sa pritom na celkovom objeme predpísaného poistného v minulom roku podobne ako aj v predchádzajúcich rokoch podieľalo zhruba 40 %. Podľa Rančíka je cieľom poisťovní v najbližšom období tento podiel zvýšiť aspoň na hranicu 50 %, keďže aj trendy z Európskej únie hovoria o podiele neživotného poistenia na úrovni až okolo 60 %. Dve najväčšie poisťovne na slovenskom trhu si pritom svoje vedúce pozície držia ako v neživotnom poistení, tak aj v životnom poistení. Podiel Allianz - Slovenskej poisťovne na trhu neživotného poistenia vlani predstavoval 42 %, nasledovaný Kooperativou s podielom 26 %. Treťou v neživotnom poistení bola Česká poisťovňa Slovensko s podielom 8,4 %. V životnom poistení vedie rovnako Allianz - Slovenská poisťovňa s podielom 26 %, Kooperativa drží 15-percentný trhový podiel, rovnako ako tretia Amslico AIG Life.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ĽS-HZDS vie garantovať ekonomické reformy aj bez SDKÚ-DS
<< predchádzajúci článok
Z prípadu Litvy si podľa Šramka musíme zobrať vážne ponaučenie