Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. mája 2006

Z prípadu Litvy si podľa Šramka musíme zobrať vážne ponaučenie



Neúspech Litvy, ktorá podľa Európskej komisie (EK) zatiaľ kvôli prekročeniu inflačného kritéria nie je pripravená na vstup do eurozóny, musí byť pre Slovensko vážnym upozornením, aby k sledovaniu ...



Zdieľať

BRATISLAVA 17. mája (WN/SITA) - Neúspech Litvy, ktorá podľa Európskej komisie (EK) zatiaľ kvôli prekročeniu inflačného kritéria nie je pripravená na vstup do eurozóny, musí byť pre Slovensko vážnym upozornením, aby k sledovaniu inflácie v prípravách na euro pristupovalo maximálne zodpovedne. Povedal to v stredu po rokovaní vlády guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko. "Rozhodnutie v prípade Litvy bolo dlho avizované. Aj to, že bude prísne a že sa nebude nič tolerovať. Samozrejme, nám to musí dať vážne upozornenie, že tento meter a takýto prístup bude platiť pre všetky ďalšie krajiny a o to viac sa treba snažiť, aby sme v budúcnosti takýto problém nemali," povedal Šramko.

To, že inflácia bude spomedzi maastrichtských kritérií najrizikovejším faktorom už podľa Šramka slovenská centrálna banka dlhodobo hovorí. "Je to neadekvátne a veľmi tvrdo nastavené kritérium. Nepoznáme referenčné hodnoty, ktoré sú navyše ovplyvňované externým prostredím a je tam mnoho ďalších faktorov, ktoré nedokáže ani centrálna banka ani vláda dostatočne ovplyvniť," povedal guvernér NBS s tým, že aj na základe litovskej skúsenosti tak treba ešte zúžiť spoluprácu centrálnej banky a vlády. "Prijímané opatrenia treba brať skutočne veľmi vážne tak, aby nám inflačné kritérium v budúcom roku problémy neurobilo," dodal Šramko.

Fakt, že centrálna banka sa musí mať pri sledovaní inflačného kritéria maximálne na pozore podľa Šramka dokladá aj to, že slovenská a litovská ekonomika sú si veľmi podobné. "My sme podobný typ ekonomiky, to znamená malá, veľmi otvorená, veľmi citlivá na vývoj cien ropy. Máme podobný problém s ambíciou dobiehať životnú úroveň, čo je samozrejme spojené jednak s rastom miezd či úverov. Sú tu aj podobné ambície v raste hrubého domáceho produktu," konštatoval Šramko. Ako dodal, vplyv týchto faktorov a ich dopad na jednotlivé krajiny je však rôzny. "Podobne porovnateľná ekonomika Slovinska dokázala inflačné kritérium splniť, čo len zdôrazňuje to, že treba k tejto problematike pristupovať veľmi zodpovedne," uzavrel guvernér NBS.

EK v utorok odsúhlasila, že Slovinci môžu na budúci rok nahradiť svoju menu eurom. Litva však podľa Bruselu zatiaľ nie je pripravená na tento krok, najmä pre mieru inflácie, ktorá nesplnila kritérium pre prijatie spoločnej meny. Slovinsko bude prvou postkomunistickou krajinou, ktorá vstúpi do eurozóny. Litva je zase prvou členskou krajinou Európskej únie, ktorá musí svoju prihlášku stiahnuť. Negatívne rozhodnutie krajina očakávala, pretože výška jej inflácia prekročila povolenú hranicu. Litva je pripravená na júnovom summite Európskej únie opäť predložiť svoj pôvodný zámer vstúpiť do eurozóny 1. januára 2007. Bude pritom argumentovať, že bola neférovo potrestaná za tesné prekročenie povolenej hranice pre výšku inflácie a v prípade iných krajín sa inflačné kritéria mohli zmäkčovať.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Predpísané poistné v SR vlani dosiahlo vyše 50,5 mld. Sk
<< predchádzajúci článok
Saktor v novembri končí, odborárom zostane do konca života