Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. apríla 2019

Predseda alžírskej Ústavnej rady podal demisiuPríslušníci alžírskych poriadkových síl stoja zoči-voči demonštrantom počas protestného pochodu v uliciach Alžíra 22. februára 2019.Zdieľať
Príslušníci alžírskych poriadkových síl stoja zoči-voči demonštrantom počas protestného pochodu v uliciach Alžíra 22. februára 2019. Foto: TASR/AP
Alžír 16. apríla (TASR) - Predseda alžírskej Ústavnej rady Tajjib Belaíz odstúpil v utorok zo svojej funkcie po týždňoch protestov v krajine, počas ktorých demonštranti požadovali okrem zosadenia prezidenta Abdala Azíza Butefliku i jeho odstúpenie. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na alžírsku štátnu televíziu.


Belaíz bol ministrom vnútra nepretržite 16 rokov. Vo februári bol po druhý raz zvolený za predsedu Ústavnej rady. Svoju demisiu oznámil dočasnému prezidentovi Abdalovi Kádirovi bin Sálihovi, informovala Ústavná rada, ktorá bude zohrávať kľúčovú úlohu v nadchádzajúcich júlových prezidentských voľbách.

Ústavná rada má vo svojich kompetenciách napríklad možnosť vetovať kandidátov na prezidenta, ako i zabezpečovať pravidelné konanie volieb.

Protesty v Alžírsku sa začali vo februári v súvislosti s tým, že 82-ročný Buteflika sa chcel uchádzať o piate funkčné obdobie. Buteflika oznámil svoju rezignáciu 2. apríla po tom, ako ho ministerstvo obrany vyzvalo, aby "okamžite" odstúpil.

Tisíce Alžírčanov však i po jeho odstúpení pokračujú každý piatok v protestoch a žiadajú zmeny aj na ďalších dôležitých postoch politickej garnitúry.

Demonštranti požadujú aj odstúpenie nového premiéra Núraddína Badawího. Ten svoje zvolenie obhajuje tým, že bol zvolený na základe ústavy, a prisľúbil, že prezidentské voľby, ktoré sa budú konať 4. júla, prebehnú transparentne.

Terčom hnevu Alžírčanov je takisto náčelník generálneho štábu Ahmad Káid Sálih, ktorý Butefliku donútil odstúpiť, ale následne vyjadril podporu jeho dočasnému nástupcovi Abdalovi Kádirovi bin Sálihovi. Ten je totiž vnímaný ako predstaviteľ "starého režimu".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Budovu v Madride, v ktorej sídlia veľvyslanectvá, museli evakuovať
<< predchádzajúci článok
Aircraft Industries, nástupca Letu Kunovice, pokračuje vo výrobe L-410

Predseda alžírskej Ústavnej rady podal demisiu - diskusné fórum čitateľov