Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. októbra 2019

Predstavitelia európskej štatistiky diskutujú o globalizáciiIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš
Bratislava 9. októbra (TASR)- Téme ekonomickej globalizácie a možnostiam merania jej dopadu na vývoj ekonomiky je venovaná dvojdňová medzinárodná konferencia, ktorá začína v stredu v Bratislave. Spolu 120 najvyšších zástupcov Eurostatu, európskych štatistických úradov, odborníkov z OECD či OSN bude na Slovensku diskutovať o nových štatistických postupoch. Cieľom je lepšie zachytiť prejavy globalizácie a zreálniť pohľad na výkony jednotlivých ekonomík, ako aj EÚ ako celku. Informovala o tom hovorkyňa Štatistického úrad (ŠÚ) SR Jana Morháčová.


"Politici, ako aj analytici si uvedomujú, že globalizácia ekonomiky ide príliš rýchlo a svet štatistiky musí vynaložiť všetko úsilie na to, aby zachytil toto tempo. Spôsob merania globalizácie ovplyvňuje údaje o stave ekonomík jednotlivých krajín, ako aj EÚ ako celku. Naším cieľom je nastaviť štatistickú metodiku tak, aby spoľahlivo dokázala zachytiť tieto globalizačné trendy," priblížil predseda ŠÚ SR Alexander Ballek.

Jednou z oblastí, ktorá je dotknutá dopadmi globalizácie, sú dáta za zahraničný obchod, pretože finančné toky už nekopírujú fyzické toky tovarov. "Jedným z najvypuklejších prejavov globalizácie je liberalizácia obchodu s tovarmi a službami. Cezhraničné toky komodít sa čoraz výraznejšie odlišujú od finančných a účtovných tokov, čo ovplyvňuje ekonomický vývoj v čase a priestore," doplnil Ballek.

Konferencia DGINS (z francúzskeho - najvyšší predstavitelia národných štatistických inštitúcií) je podľa ŠÚ SR najprestížnejším fórom pre výmenu názorov o rozvoji Európskeho štatistického systému. Koná sa raz ročne, prvýkrát na Slovensku 9. a 10. októbra.

Na podujatí sa okrem predsedov štatistických úradov členských štátov EÚ, ako aj krajín Európskeho združenia voľného obchodu a kandidátskych krajín, zúčastňujú zástupcovia Európskej komisie, Eurostatu, Európskej centrálnej banky, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) či Hospodárskej komisie OSN pre Európu.

Súčasťou programu bude aj zasadnutie riadiaceho orgánu, Výboru pre európsky štatistický systém (ESSC), v piatok (11. 10.).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mesto Holíč dostal pokutu od Úradu pre verejné obstarávanie
<< predchádzajúci článok
Irán začal prekvapujúce vojenské cvičenie pri hranici s Tureckom

Predstavitelia európskej štatistiky diskutujú o globalizácii - diskusné fórum čitateľov