Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Komunálne voľby 2010

23. novembra 2010

Predvolebné kalkulačky fungujú v siedmich mestáchPred týždňom spustili projekt predvolebných kalkulačiek pre komunálne voľby, v súčasnosti by už mali fungovať pre všetkých sedem vybraných miest. Projekt ...Zdieľať
volby Ilustračné foto SITA/Martin HavranBRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) - Pred týždňom spustili projekt predvolebných kalkulačiek pre komunálne voľby, v súčasnosti by už mali fungovať pre všetkých sedem vybraných miest. Projekt spustil server www.kohovolit.eu a rovnomenné združenie. "Nástroje sú rýchle a objektívne,“ tvrdí Veronika Šumová zo združenia. Svoje názory si môžu s predstaviteľmi zastupiteľstva porovnať obyvatelia siedmich slovenských miest - Bratislavy, Košíc, Prešova, Považskej Bystrice, Púchova, Zvolenu a Žiliny. Stačí kliknúť na www.kohovolit.eu.


Na otázky, ktoré sa objavia v kalkulačkách, nechali odpovedať volebných kandidátov na primátora. Tí odpovedali len áno, nie alebo neviem. Rovnaké možnosti dostane každý návštevník stránky a tak sa vypočíta zhoda jeho názorov s názormi kandidátov. Na webe určujú klikajúci aj dôležitosť témy podľa ich subjektívneho názoru, tento názor sa prejaví vo výpočtoch. Po výpočte kalkulačky je možnosť zistiť presné odpovede všetkých kandidátov na primátorov. Spätne sa po voľbách bude dať skontrolovať plnenie odpovedí na otázky. "Názorový test sú len sľuby,“ vysvetlil jeden z autorov projektu Jaroslav Semančík dôležitosť ďalšieho nástroja. Pripravili totiž aj analýzu hlasovaní, ktorá ukáže, ako poslanci hlasovali, kedy sa zhodli a kedy nie. Témy sa zameriavajú najmä na najpálčivejšie a najdiskutovanejšie témy predchádzajúceho obdobia. Analýzy vychádzajú zo skutočných hlasovaní v uplynulom volebnom období, autori na nich pracovali s neziskovými organizáciami. Návštevníci webu si budú môcť odklikať odpovede, ako by skutočne sedeli v zastupiteľstve a tak reálne zistiť zhodu s poslancami mestského zastupiteľstva. Kalkulačka vypočíta aj zhodu podľa strán s kandidátmi, ktorí kandidujú 27. novembra.

Ako vysvetlil ďalší z autorov projektu Michal Škop, chceli vybrať najmä dve najväčšie mestá – Bratislavu a Košice. Potom sa snažili spustiť kalkulačky aj pre Prešov, Žilinu a Nitru, nástroje pre posledné mesto sa však nepodarilo pripraviť. Semančík dodal, že potom vyberali podľa toho, v ktorom meste sa im podarilo skontaktovať s aktivistami a neziskovým sektorom. Nie vo všetkých mestách sa im však podarilo spustiť všetky tri nástroje. Všetky fungujú len pre Bratislavu, názorový test zase nespustili len pre Košice.

Server pripravuje podobné predvolebné kalkulačky od roku 2006, ide najmä o parlamentné voľby. Projekt sa však osvedčil aj pri októbrových komunálnych voľbách v Česku – v Plasoch si ju vyskúšala štvrtina obyvateľov a v Liberci aj vďaka nej zvíťazilo vo voľbách nezávislé združenie. Pred parlamentnými voľbami kalkulačky na Slovensku a v Česku použilo štvrť milióna ľudí.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dubnickú skládku odpadu budú rozširovať
<< predchádzajúci článok
REHN: Euro je blízko svojej reálnej hodnoty