Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. októbra 2005

Prekvapenia na Viennale 2005



Film-prekvapenie je už tradičný bod programu na filmovom festivale Viennale. Do okamihu, kým sa nezačne premietať, diváci nevedia, aký titul uvidia.



Zdieľať
  A predsa. Osemstomiestne viedenské kino Gartenbaum bolo aj tentoraz obsadené do posledného miesta. Publikum videlo najhorúcejšiu novinku z Hollywoodu - film Walk the Line režiséra Jamesa  Mangolda podľa jednej z najslávnejších pesničiek speváka Johnnyho Casha (1932 - 2003). Jemu je životopisný príbeh aj venovaný. Jedinečne ho stvárnil a jeho pesničky interpretoval herec Joaqim Phoenix.
S dĺžkou filmov si veľa režisérov starosti nerobí. Trojhodinové filmy sme videli z Francúzska, Portugalska, ale najdlhší film v programe tohtoročného Viennale prišiel z Filipín. Trval 10 hodín a 43 minút. Filmy Andyho Warhola sa zaradili taktiež medzi najdlhšie. Spánok trval 321 minút, Pohľad na mrakodrap Empire 485 minút.
Festival, ktorý sa dnes končí, mal na listine hostí takmer osemdesiat osobností svetovej kinematografie. Neboli to hviezdy, akými sa honosia festivaly v Berlíne, Cannes, Benátkach či Karlových Varoch. Ale oslnila napríklad speváčka a herečka Jane Birkinová, ktorá predviedla skutočnú zaujímavú hudobnú šou, prišiel najstarší filmujúci režisér sveta 96-ročný Manuel de Oliveira z Portugalska so svojím najnovším filmom, nadšene bol prijatý černošský herec Danny Glover z filmu Manderlay, čo je druhý diel americkej trilógie dánskeho režiséra Larsa von Triera po prvej časti Dogville. Z Nemecka pricestoval režisér Christopher Buchholz, syn známeho zosnulého herca Horsta, ktorý sa na sklonku života priznal, že je bisexuál.
Videli sme napríklad taliansko-americký film o filme z MFF Benátky Mary od režiséra Abela Ferrara s Juliette Binoche v hlavnej úlohe herečky Marie Palesi, ktorá hrá Máriu Magdalénu vo filme režiséra Tonyho Childressa. Mária Magdaléna je vo filme prostitútka. Divák sleduje niekoľko rovín príbehu, ukážky z kontroverzného filmu, reakcie židovskej society, teológov i dokumentárne zábery z Jeruzalema a osud černošského redaktora, ktorý vedie v televízii diskusie o filme. Jeho  premiéra sa nekoná, pretože demonštranti prepadnú kino.
Inak „najnahatejším“ filmom festivalu bol Masér. Nakrútil ho režisér Brilliante Mendoza na Filipínach. Hlavnou postavou je osemnásťročný Iliac, ktorý pracuje v masážnom salóne Maharlika pre gayov. V salóne je desať ďalších krásavcov, ktorých si klienti vyberajú. Keď si priplatia, masáž pokračuje až análnou súložou. Režisér však scény nasnímal veľmi decentne a penis v obraze je absolútne tabu.
Štefan Vraštiak

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Recenzia : Čo s načatým životom?
<< predchádzajúci článok
Maratón hudby v znamení hviezd