Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. septembra 2018

Premiér odcestoval na summit EÚ o migrácii, bezpečnosti a brexiteNa snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini.Zdieľať
Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: TASR Milan Kapusta
Bratislava/Salzburg 19. septembra (TASR) - Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini odcestoval v stredu na dvojdňový neformálny summit hláv štátov a vlád krajín Európskej únie v Salzburgu. Zasadnutie je organizované rakúskym predsedníctvom v Rade EÚ a ponesie sa v duchu nelegálnej migrácie, vnútornej bezpečnosti Európy a blížiaceho sa brexitu.


Premiér bude v stredu od 19.30 h - po privítaní hosťujúcim rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom - počas neformálnej pracovnej večere v priestoroch divadla Felsenreitschule spoločne s ďalšími lídrami diskutovať o nelegálnej migrácii a hodnotiť aktuálny vývoj v tejto oblasti.

Okrem iných tém súvisiacich s migráciou kancelár Kurz a predseda Európskej rady Donald Tusk oboznámia prítomných lídrov s výsledkami septembrových rozhovorov s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím. Politici prehodnotia aj myšlienku zorganizovať začiatkom roka 2019 spoločný summit EÚ s krajinami Ligy arabských štátov (LAŠ).

V závere pracovnej večere sa politici, ešte v prítomnosti britskej premiérky Theresy Mayovej, v krátkosti dotknú otázok brexitu.

Vo štvrtok od 09.30 h budú ich diskusie na plenárnom rokovaní na salzburskej hudobnej univerzite Mozarteum pod vedením predsedu Európskej rady Tuska pokračovať ďalšími dvoma hlavnými témami tohto stretnutia - posilnením vnútornej bezpečnosti Európy a brexitom.

Medzi prizvanými účastníkmi summitu sú aj šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani a hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

Vo štvrtok sa lídri EÚ sústredia hlavne na opatrenia vedúce k zaisteniu vnútornej bezpečnosti v Európe. Cieľom je zlepšiť policajnú a súdnu spoluprácu, posilniť bezpečnosť hraníc a boj proti pašerákom ľudí a zabezpečiť odolnosť Európanov v kybernetickom priestore. Hovoriť sa má aj o téme spoločnej európskej reakcie na katastrofy spôsobené človekom a prírodnými živlami.

Premiérka Mayová dostane vo štvrtok priestor, aby premiérovi Pellegrinimu a ďalším kolegom odprezentovala posledné zistenia vo vyšetrovaní prípadu otravy Skripaľovcov v britskom Salisbury. Očakáva sa, že hlavy štátov a vlád krajín Európskej únie zaujmú k tejto kauze spoločné stanovisko.

Vrcholní predstavitelia 27 členských krajín ukončia štvrtkové rokovania pracovným obedom s vyjednávačom EÚ pre brexit Barnierom - tentoraz už bez britskej premiérky Mayovej.

Predseda Európskej rady Tusk v pozývacom liste k podujatiu v súvislosti s brexitom vyzval premiérov a prezidentov na dosiahnutie troch cieľov. V prvom rade sa treba zhodnúť na znení spoločnej politickej deklarácie o budúcom partnerstve EÚ so Spojeným kráľovstvom. Tiež treba diskutovať o tom, ako pripraviť záverečnú fázu rokovaní o brexite vrátane možnosti zvolania mimoriadneho summitu EÚ v novembri; a do tretice dať najavo spoločnú podporu pre riešenie otázky írsko-severoírskych štátnych hraníc.

Neformálny dvojdňový summit v Salzburgu sa skončí vo štvrtok o 15.00 h spoločnou tlačovou konferenciou predsedu Európskej rady Tuska, rakúskeho kancelára Kurza a predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera.

Osobitná spravodajkyňa TASR Lucia Čarnecká


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo Viedni našli na ulici pobodaného Slováka, polícia hľadá svedkov
<< predchádzajúci článok
Mimoriadne odškodné pre ľudí uviaznutých vo vlaku zaplatí vedenie ZSSK

Premiér odcestoval na summit EÚ o migrácii, bezpečnosti a brexite - diskusné fórum čitateľov