Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

07. apríla 2009

Prevencia môže ovplyvniť väčšinu srdcovocievnych chorôb



Vhodnou prevenciou sa dá ovplyvniť 80 percent kardiovaskulárnych ochorení. Napriek tomu je na Slovensku až 61-percentná úmrtnosť a naša republika sa tak zaradila za Ukrajinu na druhé miesto v svetovom rebríčku úmrtnosti na tieto ochorenia.



Zdieľať
Pritom napríklad v USA ide len o 32 percent. Pozitívnym faktom je, že podiel srdcovocievnych problémov na úmrtnosti klesá, uviedol na dnešnej tlačovej besede prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Ján Murín. Ako ale dodal, po hromadnom výskyte kardiovaskulárnych chorôb prišli epidémie obezity a následne diabetu. Preto bol cholesterol a krvné tuky ako rizikové hlavnou témou 3. ročníka podujatia HyperDialóg.

V rámci podujatia si mohli poslanci a poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky nechať 11. februára zmerať hodnoty cholesterolu, krvného tlaku a cukru v krvi. Odborníci a odborníčky následne porovnali ich výsledky s hodnotami ich voličov a voličiek, ktoré im poskytla Poradňa zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Merania poukázali na zvýšené hladiny cholesterolu u vyše 52 percent poslancov a 71 percent poslankýň. Priemerná hladina cholesterolu zákonodarcov 5,2 milimólov na liter bola o niečo nižšia ako u ich voličov, u ktorých dosiahla 5,3 milimólov na liter. Vyššiu hladinu celkového cholesterolu u nežnejšej časti národnej rady spôsobilo viac HDL, teda dobrého cholesterolu. Ich priemerná hladina 5,4 milimólov na liter sa veľmi nelíši od priemernej hodnoty voličiek - 5,2. Čísla namerané v mužskej aj ženskej populácii mierne presiahli odporúčanú hladinu 5 milimólov na liter. Pomer hladiny LDL a HDL cholesterolu je v neprospech dobrého typu. Odporúčané normy nespĺňa 19 percent mužov a 15 percent žien. V prípade zlého cholesterolu prekročila hranicu polovica poslancov a 38 percent poslankýň. Na rozdiel od mužov mali ženy lepšie priemerné ukazovatele (2,5 mml/l) ako ich voličky (3,4 mml/l). Ani u politikov a političiek, ani u verejnosti sa nepreukázala hrozba zvýšeného krvného tlaku. Hodnoty BMI mierne presiahli odporúčanú hodnotu 25. U poslancov bola priemerná hodnota 28,3, čo je o 0,9 viac ako u ich voličov. Poslankyne prekročili hodnotu o 1,9, ich voličky len o 0,6. Ďalším rizikovým faktorom je fajčenie, ktoré si nevie odpustiť viac ako 18 percent poslancov a 14 percent poslankýň.

Cholesterol sa delí na dobrý (HDL) a zlý (LDL). HDL cholesterol čistí tepny a chráni pred srdcovým infarktom. Čím je hladina vyššia, tým lepšie pre srdce. Naopak, LDL cholesterol spôsobuje zužovanie a zanášanie tepien. Mal by teda dosahovať čo najnižšie hodnoty, maximálne do 3 milimólov na liter. Hladiny oboch typov cholesterolu ovplyvňuje nielen genetická predispozícia, ale predovšetkým spôsob stravovania a pravidelná fyzická aktivita. Odborníci a odborníčky odporúčajú dodržiavať kľúč žiadne cigarety, 30 minút pohybu denne, 5 milimólov na liter cholesterolu a menej, tlak krvi 120 na 80. Na vznik srdcovocievnych komplikácií má vplyv aj hmotnosť a fajčenie. Zdravý muž by mal mať objem brucha do 80 centimetrov, zdravá žena do 94 centimetrov. Fajčenie dvojnásobne zvyšuje riziko, že človeka postihne v priebehu desiatich rokov mozgová príhoda alebo srdcový infarkt. Tento zlozvyk v kombinácii so zvýšeným cholesterolom znásobuje možnosť mozgovej príhody alebo infarktu. Niektoré rizikové faktory sa dajú ovplyvniť a ako upozornil Ján Murín, ak sa zmenia, zmení sa osud pacienta či pacientky. Zistiť, aké veľké je riziko postihnutia srdcovým infarktom alebo mozgovou príhodou v priebehu desiatich rokov je jednoduché. Oddnes funguje slovenská verzia internetovej stránky www.heartscore.org/sk s programom na vyhodnotenie tohto rizika. V priebehu týždňa by mal byť dostupný aj na internetových stránkach www.tvojesrdce.sk a www.cardiology.sk.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Skvelá jarná lyžovačka na Donovaloch
<< predchádzajúci článok
Počet obetí zemetrasenia stúpol na 207