Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. augusta 2011

Prevod cenných papierov by mali ľudia zvážiťViacerí Slováci ani nevedia, že sú majiteľmi rôznych cenných papierov a môže ich nepríjemne prekvapiť, že od začiatku roka je vedenie väčšiny týchto účtov spoplatnené. Cenné papiere, ktoré ...Zdieľať
peniaze BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) - Viacerí Slováci ani nevedia, že sú majiteľmi rôznych cenných papierov a môže ich nepríjemne prekvapiť, že od začiatku roka je vedenie väčšiny týchto účtov spoplatnené. Cenné papiere, ktoré nemajú pre majiteľa hodnotu, je možné podľa generálneho riaditeľa Centrálneho depozitára cenných papierov Rastislava Pavlíka bezodplatne previesť na Fond národného majetku. V súčasnosti je v evidencii na účtoch podľa Pavlíka niekoľko stotisíc cenných papierov, väčšina z nich je podľa neho v podstate bezcenná. Ako ďalej uviedla generálna riaditeľka RM-S Market, o.c.p. Elena Osuská, spoločnosť s cieľom informovať sa navštívilo zhruba 200-tisíc ľudí a asi 130-tisíc z nich podpísalo zmluvy o bezodplatnom prevode.


Mnohí ľudia previedli podľa Osuskej na Fond národného majetku cenné papiere mysliac si, že sú bezcenné a ono to nebola tak celkom pravda. "Obvinenia, že týchto ľudí o hodnote cenných papierov nikto neinformoval, nie sú na mieste. Občan má právo previesť čokoľvek, je to jeho rozhodnutie," povedala Osuská. Zároveň dodala, že firma usmerňuje ľudí, aby sa nezľakli toho, že s vedením účtov sú spojené poplatky a nezbavovali sa neuvážene svojich cenných papierov.

Ľudia na Fond národného majetku SR v rámci zbavovania sa "bezcenných“ cenných papierov prepisujú častokrát aj akcie, ktoré sú pomerne lukratívne. Do konca minulého roka sa takto dostal fond napríklad k desiatkam akcií bratislavskej rafinérie Slovnaft, bánk VÚB, UniCredit Bank Slovakia či OTP Banka Slovensko, Tatra banky, ale aj Allianz - Slovenskej poisťovne, Zentivy, Biotiky, Doprastavu či Tatry mountain resorts. Štát sa tak vďaka občanom neúmyselne stáva akcionárom v niektorých významných slovenských firmách.

Štát umožnil ľuďom bezplatne prevádzať akcie na Fond národného majetku SR v roku 2009. Dostali tak možnosť zbaviť sa bezcenných akcií, ktoré boli síce nepredajné, ale za akciové účty platiť museli. Posúdenie hodnoty akcií je však na pôvodnom vlastníkovi.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trhy v USA a Japonsku klesli, Európa bez zmeny
<< predchádzajúci článok
Bývalý ukrajinský prezident svedčil proti Tymošenkovej