Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. septembra 2009

Prevod nehnuteľnosti zmluvou spísanou u notára je rýchlejšíPrevod nehnuteľnosti na základe zmluvy spísanej u notára je od 1. septembra rýchlejší a bezpečnejší. Novela zákona o notároch a notárskej činnosti, účinná od septembra, občanom garantuje, že ...Zdieľať
BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) - Prevod nehnuteľnosti na základe zmluvy spísanej u notára je od 1. septembra rýchlejší a bezpečnejší. Novela zákona o notároch a notárskej činnosti, účinná od septembra, občanom garantuje, že pri podpise zmluvy u notára v žiadnom prípade neprídu o svoje peniaze. "Odpadne zdĺhavé posudzovanie právnej stránky zmlúv, zrýchli sa priebeh samotného konania a zvýši sa ochrana občanov pred podvodmi s nehnuteľnosťami,“ uviedol prezident Notárskej komory SR Miroslav Duriš. Kataster bude skúmať, či údaje v zmluve súhlasia s údajmi katastra. Zameria sa na to, či napríklad vkladu nebráni obmedzujúca poznámka, alebo či predávaný byt alebo pozemok v skutočnosti existujú. Zmluvu na prevod nehnuteľnosti, ktorú pripravil notár alebo advokát, zapíše kataster za dvadsať dní. Naďalej však zostáva rozdiel medzi zmluvou spísanou notárom a advokátom. Zmluva, ktorú spíše notár formou notárskej zápisnice, je verejnou listinou. "Notárska zápisnica ako verejná listina má vyššiu právnu silu ako súkromnoprávne akty, čo je jej výhodou najmä pri prípadnom dokazovaní pred súdom, a občan v prípade spísania zápisnice u notára požíva vyššiu ochranu,“ uviedol Duriš.


Kúpno-predajná zmluva spísaná formou notárskej zápisnice občanovi zaručuje, že pri prevode nehnuteľnosti nepríde o majetok. Notár nesie za takto spísanú zmluvu zodpovednosť a zo zákona je povinne poistený. Náhradu prípadnej škody bude môcť občan žiadať od ministerstva spravodlivosti, pretože notárska činnosť je výkonom verejnej moci a za tú zodpovedá štát. Za rýchlejší a bezpečnejší prevod nebudú občania platiť viac ako doteraz, poplatky notárov upravuje vyhláška Ministerstva spravodlivosti SR, ktorá sa v súvislosti s novelou zákona o notároch nemenila.

Informovala hovorkyňa Notárskej komory SR Viera Jurčiová.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Lipšica prehrali slušní ľudia s vládnymi parazitmi 1:9
<< predchádzajúci článok
Pribúda útokov na daňových kontrolórov