Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. septembra 2013

Prezident Asad: Sýria sa nevzdáva chemických zbraní pre hrozby USA



Sýrsky prezident Bašár Asad



Zdieľať
Sýrsky prezident Bašár Asad Foto: TASR/AP
 
Moskva 12. septembra (TASR) - Sýria sa vzdáva svojich chemických zbraní kvôli Rusku, ktoré to navrhlo a nie v dôsledku hrozby americkej vojenskej intervencie, povedal dnes sýrsky prezident Bašár Asad v interview pre ruskú štátnu televíziu Rossija 24.


"Americké hrozby neovplyvnili rozhodnutie odovzdať chemické zbrane," citovala Asada tlačová agentúra DPA. V interview, ktoré má byť celé odvysielané v televízii ešte dnes, Asad uviedol, že "Sýria presúva chemické zbrane pod medzinárodnú kontrolu v reakcii na ruskú iniciatívu".

Rusko prišlo s návrhom, aby Sýria umiestnila svoje chemické zbrane pod medzinárodnú kontrolu a eventuálne ich zlikvidovala, aby zabránilo americkému útoku a Sýria s ním rýchlo súhlasila.

Ministri zahraničných vecí USA a Ruska, John Kerry a Sergej Lavrov, by mali dnes v Ženeve rokovať o podrobnostiach tohto plánu, dodala agentúra Associated Press.

Sýrski povstalci trestajú alavitov za údajný chemický útok vládnej armády

Sýrske bojové lietadlá ostreľovali jednu z nemocníc v povstalcami kontrolovanom meste Báb, vzdialenom 30 kilometrov severovýchodne od strategicky významnej lokality Aleppo na severe krajiny.

Ako informovali sýrske opozičné zdroje, o život prišlo 11 civilistov, vrátane dvoch lekárov. Oddelenie urgentného príjmu a rádiológia sú po náletoch úplne zničené.

Vláda správy o nálete nekomentovala, ale štátna tlačová agentúra SANA dnes informovala, že armáda pri operácii v blízkosti mesta Báb zabila 14 teroristov, čo je termín používaný vládnymi zdrojmi na označenie ozbrojencov bojujúcich na strane opozície.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne dnes oznámilo, že povstalci dobyli dedinu Um al-Lukás v provincii Kunajtra v blízkosti Izraelom okupovaných Golanských výšin. Pod kontrolou povstalcov je po ťažkých bojoch s mnohými obeťami na životoch na oboch stranách aj viacero postov sýrskej armády v tejto oblasti.

Sýrske štátne médiá okrem toho informovali, že vládne jednotky postúpili aj k väčšinou kresťanmi obývanej dedine Malúlá neďaleko Damasku, pričom sa im už podarilo dobyť stred obce a gréckokatolícky kláštor sv. Tekly, kde napriek bojom zostalo niekoľko rehoľných sestier.

Nemenovaný obyvateľ obce pre agentúru AP povedal, že vládne jednotky sa snažia získať aj kontrolu nad hotelom, ktorý sa nachádza na kopci nad dedinou a ktorý obsadili povstalci. Dodal, že najprudšie boje sa dnes odohrávajú v západnej časti dediny.

Povstalci do dediny vstúpili minulý týždeň, a to prakticky bez boja, pretože strážny post vládnych jednotiek zrovnali so zemou pri samovražednom atentáte.

Dedina Malúlá podporovala sýrsky režim, aj keď všade naokolo bolo územie kontrolované povstalcami. Pred vypuknutím občianskej vojny bola vyhľadávaným cieľom turistov, keďže sa tam nachádza niekoľko historicky cenných stavieb a navyše je jedným z posledných miest na zemeguli, kde sa ešte stále hovorí po aramejsky - jazykom, ktorý používal údajne aj Ježiš.

SOHR dnes informovalo aj o zvýšení počtu obetí údajnej masakry v alavitmi obývanej dedine v strednej časti Sýrie. O život tam podľa najnovších údajov prišlo 22 ľudí.

V dnes vydanom vyhlásení konštatovalo, že ozbrojenci z frontu Džabhat an-Nusra, napojeného na sieť al-Káida, zastrelili 16 alavitov a šiestich beduínov v utorok, po útoku na dedinu Maksar al-Hisán ležiacu východne od mesta Homs. Medzi obeťami je sedem žien, traja muži vo veku nad 65 rokov a štyri deti mladšie ako 16 rokov. Útočníci ich zastrelili v ich domoch. Žiadna z obetí podľa SOHR nepatrila k provládnym milíciám, aj keď aktivisti z Homsu ešte v stredu tvrdili opak.

Ako pripomína agentúra Reuters, ozbrojené skupiny napojené na al-Káidu spustili najnovšie kampaň "oko za oko", počas ktorej sa mstia za údajné chemické útoky spáchané vládnou armádou. Cieľom mnohých takýchto útokov sú práve oblasti obývané alavitmi.

K alavitskej sekte, ktorá je odnožou šiitského islamu, sa hlási aj prezident Bašár Asad. Počet útokov na alavitov zo strany radikálnych ozbrojencov bojujúcich na strane opozičných vojsk, kde majú prevahu sunnitskí moslimovia, stúpa, upozorňuje agentúra Reuters.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Izrael opatrne privítal ruský návrh o sýrskych chemických zbraniach (12. 9. 2013)
 Kerry a Lavrov budú rokovať o ruskom pláne pre Sýriu (12. 9. 2013)
 Obama odkladá útok na Sýriu, chce dať šancu ruskému plánu (11. 9. 2013)
 Podľa Bieleho domu podpísalo vyhlásenie o Sýrii ďalších osem štátov (11. 9. 2013)
 Američania by nemali hroziť útokom, zastával sa Sýrie Putin (11. 9. 2013)
 Obrovský chemický arzenál Sýrie pochádza aj z Československa (10. 9. 2013)
 Definitívne rozuzlenie sýrskej drámy sa blíži, tvrdí E. Kukan (9. 9. 2013)
 Asad nenariadil chemický útok v Sýrii, tvrdia nemeckí tajní (8. 9. 2013)
 Vojna v Sýrii môže byť dlhšia ako deň - dva, tvrdí odborník (8. 9. 2013)
 Francúzi odmietajú ozbrojený útok na Sýriu (7. 9. 2013)



nasledujúci článok >>
Marseille sa bojí gangov, žiada armádnu ochranu
<< predchádzajúci článok
Spoločnosť Tubex Slovakia prijíma stále nových pracovníkov