Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. novembra 2020

Prezident Azerbajdžanu dúfa, že prímerie pomôže zlepšiť vzťahy s ArménskomAzerbajdžanský prezident Ilham Alijev vyslovil nádej, že prímerie, ktoré tento mesiac ukončilo šesťtýždňovú vojnu s Arménskom, povedie k ...Zdieľať
azerbaijan_armenia_49354 bac52293c6734763aee271cb863f62ad min 676x458 22.11.2020 (Webnoviny.sk) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev vyslovil nádej, že prímerie, ktoré tento mesiac ukončilo šesťtýždňovú vojnu s Arménskom, povedie k zlepšeniu vzťahov medzi krajinami. Uviedol to počas sobotňajšej návštevy ruskej delegácie v azerbajdžanskej metropole Baku.


Prímerie sprostredkované Ruskom počas minulého týždňa stanovilo, že Arménsko odovzdá Azerbajdžanu kontrolu nad niektorými oblasťami, ktoré držalo na území Náhorného Karabachu. Na dodržiavanie prímeria bude dohliadať takmer 2000 prítomných členov ruských mierových jednotiek.

"Dúfam, že súčasné prímerie a naše ďalšie plány na normalizáciu vzťahov s Arménskom, ak budú arménskou stranou vnímané pozitívne, môžu vytvoriť novú situáciu v regióne, ktorej súčasťou bude spolupráca, posilňovanie stability a bezpečnosti," uviedol Alijev.

Obe krajiny momentálne nemajú diplomatické vzťahy a arménsko-azerbajdžanská hranica je zatvorená od vojny o Náhorný Karabach, ktorá sa skončila v roku 1994.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na stretnutí vyhlásil, že Alijev by mal podporovať odblokovanie "životne dôležitých obchodných ciest" v tomto regióne. "Rusko a Azerbajdžan sa tiež zhodujú na potrebe vytvorenia podmienok pre etnické zmierenie v regióne," uviedol Lavrov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Azerbajdžanu dúfa, že prímerie pomôže zlepšiť vzťahy s Arménskom © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Slováci nebudú môcť bez očkovanie na Covid cestovať. Naznačujú to európski lídri, tvrdí Matovič
<< predchádzajúci článok
Celoplošné testovanie na Slovensku výsledky: Pozitívne testy malo viac ako tisíc ľudí

Prezident Azerbajdžanu dúfa, že prímerie pomôže zlepšiť vzťahy s Arménskom - diskusné fórum čitateľov