Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. novembra 2020

Erdogan vyhlásil, že Turecko sa považuje za súčasť Európy a nabáda na užšiu spoluprácuTurecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu vyhlásil, že "krajina polmesiaca" sa považuje za súčasť Európy. Počas vystúpenia ...Zdieľať
erdogan 676x451 22.11.2020 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu vyhlásil, že "krajina polmesiaca" sa považuje za súčasť Európy. Počas vystúpenia vyzval Európsku úniu, aby dodržala sľuby súvisiace so žiadosťou Turecka o členstvo či riešením utečeneckej otázky.

Uprednostňujú Európu


"Kým nás nenútia hľadať miesto inde, uprednostňujeme Európu. Vždy sme sa považovali za jej súčasť," poznamenal Erdogan vo virtuálnom prejave k členom vládnej strany.

V súvislosti s decembrovým samitom EÚ predstaviteľov "európskej dvadsaťsedmičky" taktiež nabáda k "vytvoreniu užšej a efektívnejšej spolupráce".

Turecko požiadalo o členstvo v EÚ ešte v roku 1987 a pred štyrmi rokmi podpísalo s euroblokom dohodu o riadení prílivu migrantov do Európy.

Kontroverzné kroky


Viaceré kontroverzné kroky Turecka však spôsobili, že sa prakticky prestali uplatňovať jej ustanovenia a obe strany sa navzájom obviňovali z nesprávnej interpretácie dohody.

Európskych lídrov, ktorí by sa mali stretnúť v Bruseli 10. a 11. decembra, však znepokojuje aj správanie Turecka vo východnej časti Stredozemného mora, v ktorej operuje výskumné plavidlo Oruc Reis hľadajúce nerastné bohatstvo a ktorú Ankara jednostranne vyhlasuje za svoju ekonomickú zónu.

Napätie vyvolalo aj Erdoganovo urážanie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a zahraničná politika Turecka na severe Cypru a v konflikte o Náhorný Karabach.


Zdroj: Webnoviny.sk - Erdogan vyhlásil, že Turecko sa považuje za súčasť Európy a nabáda na užšiu spoluprácu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Akadémia policajného zboru nebude zatiaľ pre kauzu Očistec upravovať učebné osnovy, tvrdí Kurilovská
<< predchádzajúci článok
Video: Slováci nebudú môcť bez očkovanie na Covid cestovať. Naznačujú to európski lídri, tvrdí Matovič

Erdogan vyhlásil, že Turecko sa považuje za súčasť Európy a nabáda na užšiu spoluprácu - diskusné fórum čitateľov