Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. novembra 2010

Prezident Cypru sa u nás vždy cíti ako doma



Zľava: Manželka prezidenta Cyperskej republiky Elsi Christofia, prezident Cyperskej republiky Demetris Christofias, prezident SR Ivan Gašparovič a prvá dáma SR Silvia Gašparovičová počas privítacieho ceremoniálu v Prezidentskom paláci. ...



Zdieľať
christofias gasparovic Zľava: Manželka prezidenta Cyperskej republiky Elsi Christofia, prezident Cyperskej republiky Demetris Christofias, prezident SR Ivan Gašparovič a prvá dáma SR Silvia Gašparovičová počas privítacieho ceremoniálu v Prezidentskom paláci. Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Vždy, keď cyperský prezident Demetris Christofias vstúpi na slovenské územie, cíti sa tu ako doma. Po dnešnom stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom v Bratislave tento svoj pocit pripísal podpore, ktorú od Slovenska dostáva jeho ostrovný štát. Ten je dlhé roky sužovaný nedoriešeným problémom súžitia etnických Grékov a Turkov. „Slovensko prispieva k riešeniu cyperskej otázky dvoma spôsobmi, ktoré, keď sa tento problém raz vyrieši, budú zapísané do knihy histórie zlatými písmenami,“ uviedol na tlačovej besede Christofias. Prvá forma podľa neho spočíva v tom, ako slovenskí politici a veľvyslanci prispievajú k zbližovaniu oboch komunít. Druhou formou pomoci je trvalá prítomnosť slovenských vojakov – modrých baretov v medzinárodnej misii pod zástavou OSN na Cypre.


Slovenský prezident ubezpečil svojho kolegu, že Slovensko podporuje mierové a spravodlivé riešenie tejto otázky. „Musíme vychádzať zo zachovania jednej medzinárodnoprávnej subjektivity Cypru," uviedol Gašparovič a dodal, že treba vytvoriť „bizonálnu“, teda bi-komunitnú federatívnu republiku, v ktorej budú rovnoprávne obe komunity. „V tomto chce Slovensko vyvíjať iniciatívu,“ dodal a podčiarkol, že sa treba oprieť o princípy medzinárodného práva. Gašparovič pripomenul, že už v minulosti rokoval s predstaviteľmi oboch komunít. „Mal som z toho dojem, že ak by tu nebolo mnoho iných postranných záujmov z rôznych strán, tieto dve komunity by sa už boli o spoločnom živote v tejto krajine dávno dohodli."



Počas návštevy Prezidentského paláca podpísal cyperský minister zahraničných vecí Markos Kyprianu s riaditeľom Národného bezpečnostného úradu SR Františkom Blanárikom dohodu o ochrane utajovaných skutočností. S takým záverom súhlasí aj Christofias, ktorý 18. novembra odchádza na pozvanie generálneho tajomníka OSN Pan Ki Muna do New Yorku rokovať spoločne s predstaviteľmi tureckej komunity o budúcnosti Cypru, kde by chceli dosiahnuť výrazný pokrok. „Dúfam, že sa neocitneme pred neočakávanými situáciami, ktoré nám budú vnucovať arbitráž alebo sprostredkovanie,“ vyhlásil cyperský prezident, ktorý nechcel presné plány rokovania vopred prezrádzať. Prízvukoval, že je to Cyprus, ktorý si želá konečne riešenie problému a podľa jeho slov zjednotenie Cypru. „Na základe princípov jednotnej medzinárodnej subjektivity cyperskej republiky, jedného štátu, bizonálnej federácie,“ uviedol Christofias. Dodal, že majú mať aj jedno občianstvo.

Prezidenti diskutovali aj o tom, ako sa Cyprus pripravuje na prevzatie predsedníctva EÚ v roku 2012. Hospodársku spoluprácu by chceli krajiny dostať na úroveň pred krízou. Dnešné otváranie cyperskej ambasády v Bratislave označil Christofias za „splatenie dlhu,“ ktorý v tejto oblasti voči Slovensku mali.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kosit investuje do modernizácie spaľovne 25 mil.
<< predchádzajúci článok
Agentúra Moody's zvýšila rating Číny