Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. októbra 2006

Prezident Klaus podporuje variant predčasných voliebČeský prezident Václav Klaus považuje konanie predčasných parlamentných volieb za najlepšie riešenie súčasnej politickej krízy. "Pokúšame sa o dohodu medzi politickými stranami...predčasné voľby ...Zdieľať

PRAHA 16. októbra (WEBNOVINY) - Český prezident Václav Klaus považuje konanie predčasných parlamentných volieb za najlepšie riešenie súčasnej politickej krízy. "Pokúšame sa o dohodu medzi politickými stranami...predčasné voľby predstavujú jediný možný výsledok súčasnej situácie," uviedol Klaus na tlačovej konferencii. V týchto dňoch si prezident pozýva na Hrad zástupcov piatich parlamentných strán v snahe nájsť východisko z patovej situácie.

Prezident Klaus po schôdzke so zástupcami vládnucej Občianskodemokratickej strany (ODS) v pondelok oznámil, že rešpektuje názor strany na predčasné voľby. Ako ďalej uviedol, ODS uvažuje o legitímnej dohode politických strán - teda, že by vytvorila dočasnú vládu, ktorá by krajinu priviedla k rýchlym voľbám. "Preferujeme variantu volieb, ktoré by sa konali čo najrýchlejšie, najlepšie v budúcom roku," uviedol šéf ODS Mirek Topolánek. "Sme pripravení hľadať podporu pre túto variantu v Poslaneckej snemovni." Prezident už na sklonku minulého týždňa konzultoval politický pat s ľudovcami. Dnes rokoval s vedením ODS, z ktorého chýbal iba podpredseda strany Ivan Langer. Ľudovcom prezident povedal, že odmieta vymenovať vládu, ktorá by sa opierala o jeden sporný, respektíve "kúpený" hlas. S vedením Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) bude prezident rokovať v stredu.

Šéf ČSSD v pondelok poprel správy, že v záujme vyriešenia súčasnej politickej krízy navrhol sformovanie veľkej koalície s hlavným opozičným rivalom - ODS. "Neponúkol som ODS veľkú koalíciu," uviedol dnes Jiří Paroubek na tlačovej konferencii. Ako ďalej zdôraznil, jeho slová si média v nedeľu zle vyložili, pretože utvorenie veľkej koalície bolo iba jednou zo štyroch možností na riešenie českého povolebného patu. Krajina nemá ani vyše štyri mesiace po parlamentných voľbách novú vládu, pretože oba hlavné politické tábory disponujú v dolnej snemovni parlamentu presne sto poslancami.

Po skrachovaní viacerých riešení, o ktoré sa snažil predseda víťaznej ODS Topolánek, navrhla ČSSD veľkú vládnu koalíciu s účasťou ODS aj ČSSD. Na nedeľňajšej tlačovej konferencii Paroubek vyhlásil, že by mu stačilo, ak bude vykonávať inú ústavnú funkciu - napríklad funkciu predsedu parlamentu. Predsedníctvo Paroubkovej ČSSD na víkendovom zasadnutí schválilo okrem toho aj iné koaličné varianty. Medzi nimi je napríklad koalícia ČSSD s ľudovcami a zelenými, ktorá by sa v parlamente opierala o hlasy komunistických poslancov. Predseda ODS Topolánek však širokú koalíciu bez Paroubka, ako aj koalíciu podporovanú komunistami odmietol.

SITA/AFP/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sankcie voči Pchjongjangu sú signálom aj pre Teherán
<< predchádzajúci článok
Maďarsko čakajú najmenej dva chudobné roky

Prezident Klaus podporuje variant predčasných volieb - diskusné fórum čitateľov