Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. novembra 2010

Prezident nepodpíše rozsudok smrti voči Tárikovi Azízovi



Iracký prezident Džalál Talabání v stredu oznámil, že nepodpíše rozsudok smrti voči Tárikovi Azízovi, jednému z najbližších spolupracovníkov zosadeného a dnes už aj ...



Zdieľať
tarik aziz Tarik AzizFoto: SITA/APBAGDAD 17. novembra (SITA/AP) - Iracký prezident Džalál Talabání v stredu oznámil, že nepodpíše rozsudok smrti voči Tárikovi Azízovi, jednému z najbližších spolupracovníkov zosadeného a dnes už aj popraveného diktátora Saddáma Husajna. Popravy bývalých členov Husajnovho režimu sú v krajine kontroverzné, keďže Irak je rozdelený na šiitskú väčšinu a sunnitskú menšinu, ktorej členovia boli hlavnou vládnou silou počas Husajnovej éry.


Azíz síce nie je sunnit, ale kresťan, sunnitská komunita sa však obáva, že popravy jej členov sú stigmou pre celú menšinu. Talabání svoje rozhodnutie nepodpísať sa pod rozsudok smrti voči Husajnovej pravej ruke oznámil francúzskej televíznej stanici France 24. "Nemôžem podpísať tento príkaz, pretože som socialista," povedal Talabání. "Cítim súcit s Tárikom Azízom, pretože je kresťan a to iracký kresťan," vyhlásil. "Okrem toho je to aj starý muž, má už viac ako 70, a preto nikdy nepodpíšem tento príkaz," uviedol Talabání v arabčine prostredníctvom prekladateľa. Iracký prezident sa aktuálne v Paríži zúčastňuje na zasadnutí Socialistickej internacionály.

Tárik Azíz patril počas režimu bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna k jeho najbližším spolupracovníkom. V apríli 2003 sa vzdal americkým silám a o šesť rokov neskôr ho odsúdili na 15 rokov za vraždu a na ďalších sedem za účasť na ozbrojenom zásahu proti Kurdom na severe krajiny. Azíz sa mal zúčastniť aj na dvoch masových vraždách v rokoch 1979 a 1981, za čo žiadala iracká obžaloba trest smrti. Nedávny verdikt najvyššieho súdu, podľa ktorého majú odsúdeného popraviť obesením, však podľa irackého zákonodarstva musí odsúhlasiť aj prezident.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusko schválilo najväčšiu privatizáciu od 90-tych rokov
<< predchádzajúci článok
Parlament navštívili tisícky ľudí z celého Slovenska