Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. decembra 2006

Prezident odobril financovanie neštátnych škôl samosprávamiPrezident dnes podpísal zákon, ktorým sa presúva financovanie neštátnych základných umeleckých škôl (ZUŠ) a neštátnych školských zariadení (ŠZ) na obce, mestá a vyššie územné celky. ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) - Prezident dnes podpísal zákon, ktorým sa presúva financovanie neštátnych základných umeleckých škôl (ZUŠ) a neštátnych školských zariadení (ŠZ) na obce, mestá a vyššie územné celky. Zákon odobril aj napriek tomu, že Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združenie zriaďovateľov a riaditeľov súkromných škôl Slovenska ho vyzvali, aby vrátil zákon na opätovné prerokovanie do parlamentu. ZMOS vyčítal novej úprave najmä to, že sa na samosprávy presúva kompetencia bez potrebných financií.

Predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Sýkoru mrzí, že prezident nerešpektoval ich názory a odobril novelu zákona, ktorou sa presúva financovanie neštátnych základných umeleckých škôl (ZUŠ) a školských zariadení (ŠZ) zo štátu na samosprávy. Ako pre agentúru SITA uviedol Sýkora, v januári začnú rokovať s ministerstvami školstva a financií o tom, ako sa doriešia problémy s financovaním. "Určite bez peňazí to nebudeme robiť. A to nie je maľovanie čerta na stenu," povedal Sýkora. Zvažujú, že spornú novelu možno napadnú na ústavnom súde. Podľa neho počkajú na to, ako dopadnú rokovania s rezortmi a potom sa rozhodnú. Neštátne školstvo by malo dostávať peniaze od miest, obcí a vyšších územných celkov od 1. januára.

Zriaďovatelia neštátnych škôl napadnú novelu zákona, ktorou sa presúva financovanie neštátnych základných umeleckých škôl (ZUŠ) a školských zariadení (ŠZ) zo štátu na samosprávy, na ústavnom súde. Ako povedal pre agentúru SITA predseda Združenia zriaďovateľov a riaditeľov súkromných škôl Slovenska Gabriel Rovňák, rátali s tým, že prezident svojím podpisom odobrí novú úpravu. Podľa neho ide o začiatok konca neštátneho školstva na Slovensku. Tvrdí, že od 1. januára budú musieť na niektorých školách pozastaviť vyučovanie. "S niektorými zamestnancami nepodpíšeme zmluvy," dodal Rovňák. Zároveň pochybuje, že sa dokážu vyriešiť problémy s financovaním. "Medzi sviatkami nikto nič nevyrieši," uviedol Rovňák.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cirkev vylúčila katolícky pohreb pre Welbyho
<< predchádzajúci článok
Vyše tisíc občanov poslalo pripomienky proti vysokým poplatkom