Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. decembra 2006

Vyše tisíc občanov poslalo pripomienky proti vysokým poplatkomVyše tisíc občanov poslalo počas stredy a štvrtka na ministerstvo spravodlivosti pripomienky, v ktorých žiadajú zrušiť vysoký súdny poplatok za súdnu ochranu proti nezákonným ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) - Vyše tisíc občanov poslalo počas stredy a štvrtka na ministerstvo spravodlivosti pripomienky, v ktorých žiadajú zrušiť vysoký súdny poplatok za súdnu ochranu proti nezákonným rozhodnutiam ministerstiev a ústredných orgánov. Ako ďalej agentúru SITA informoval Peter Wilfling z občianskeho združenia Občan a demokracia, minulý rok sa súdny poplatok zvýšil z 2-tisíc korún na 10-tisíc korún.

Ak však chce občan podať proti rozhodnutiu súdu aj odvolanie, musí zaplatiť ďalších 10-tisíc korún. Ako ďalej informoval Wilfling, občania popri tom musia navyše platiť aj odmenu advokátovi, pretože pri súdnom konaní proti nezákonným rozhodnutiam je potrebné byť zastúpený advokátom. Ak ministerstvo nezákonne občanovi uloží pokutu, občan bude musieť zaplatiť súdny poplatok vo výške šesť percent z tejto pokuty, čo môžu byť veľmi vysoké sumy. Napríklad, ak sa bude chcieť brániť proti nezákonnej pokute vo výške jedného milióna korún, bude musieť zaplatiť súdny poplatok 60-tisíc korún.

Podľa Wilflinga vznikla minulý rok táto zmena poslaneckým návrhom, ktorý bol podaný až na rokovaní pléna parlamentu bez akéhokoľvek zdôvodnenia a predchádzajúcej diskusie, a to napriek tomu, že znamenal výrazné sťaženie prístupu občanov k spravodlivosti. Wilfling tvrdí, že ide o neodôvodnenú prekážku v prístupe občanov k spravodlivosti, ktorá pre sociálne slabších občanov väčšinou znamená odradenie alebo znemožnenie možnosti domáhať sa ochrany svojich práv na súde. V novom návrhu novely zákona o súdnych poplatkoch však Ministerstvo spravodlivosti SR tieto poplatky zachováva a potvrdzuje. Pripomienka navrhuje tieto vysoké súdne poplatky zrušiť.

Pripomienka, formulár na zaslanie pripomienky a zoznam občanov, ktorí pripomienku poslali, je zverejnený na www.changenet.sk.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezident odobril financovanie neštátnych škôl samosprávami
<< predchádzajúci článok
Predaj áut v Číne by mal stúpnuť na 7 mil. vozidiel