Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. januára 2023

Prezidentka Čaputová na Ústavnom súde napadla paragraf 363Prezidentka Zuzana Čaputová napadla na ústavnom súde znenie paragrafu 363 Trestného poriadku. Návrh sa týka súladu ...Zdieľať
3j2a2225 1 676x451 26.1.2023 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová napadla na ústavnom súde znenie paragrafu 363 Trestného poriadku. Návrh sa týka súladu paragrafu s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi.

Kvalitu právneho štátu


Informoval o tom Čaputovej hovorca Martin Strižinec. „Terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci," uvádza sa vo vyjadrení.

Podľa prezidentky má na kvalitu právneho štátu a ochranu práv občanov nezanedbateľný vplyv to, že generálny prokurátor, ako orgán verejnej moci, je oprávnený svojimi rozhodnutiami popierať význam rozhodovania súdov, a tým oslabovať hlas súdov rozhodujúcich v konkrétnych veciach.

Nezávislosť súdnej moci


Čaputová doplnila, že je to o to závažnejšie, že rozhodnutie generálneho prokurátora podľa tohto paragrafu nemožno preskúmať. Toto ustanovenie podľa nej neprimeraným a neodôvodneným spôsobom preferuje nepreskúmateľný právny názor jedného človeka v reťazci oprávnených orgánov, čiže súdov.

„Nezávislosť súdnej moci je potrebné strážiť. O to viac v mladej demokracii, akou je Slovensko. Zákonné dôvody relativizácie rozhodovacej činnosti súdov preto musia byť reštriktívne, jasné a vyvážené. V prípade terajšieho znenia paragrafu 363 takáto proporcionalita chýba," uzavrela.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová na Ústavnom súde napadla paragraf 363 © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výbohovi advokáti tvrdia, že v jeho prípade prokurátorka nenavrhovala súdu odmietnuť obžalobu podľa paragrafu 363
<< predchádzajúci článok
Módne trendy roka 2023: Priprav sa na jar s MEDICINE