24hod.sk    Z domova

18. januára 2024

Prezidentka Čaputová vidí v novele Trestného zákona nesúlad s Ústavou SR



Odmietla aj argumenty o potrebe zosúladiť výšky trestov s okolitými krajinami Európskej únie. Poukázala pritom na výhrady európskych orgánov a na ohrozenie čerpania eurofondov.



Zdieľať
Prezidentka Čaputová vidí v novele Trestného zákona nesúlad s Ústavou SR

Novela Trestného zákona môže byť v kolízii s Ústavou SR, prináša hrozbu zásahov do práv poškodených na spravodlivý proces. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v Národnej rade (NR) SR a vyzvala neprijímať takéto zásadné zmeny v skrátenom legislatívnom konaní. Ozrejmila, že kombinácia zníženia trestných sadzieb, zvýšenia hraníc škody, zmeny v ukladaní podmienečných trestov a zmeny v oblasti premlčania by bola rezignovaním štátu na ochranu občanov, efektívne vymáhanie spravodlivosti a môže znamenať odklon od ochrany princípov právneho štátu.

Prezidentka odmieta dôvody na zrýchlené prijatie novely Trestného zákona


Argument vlády na prijatie novely Trestného zákona v skrátenom legislatívnom konaní opierajúci sa o rozhodnutia Ústavného súdu SR a údajného porušovania ľudských práv neobstojí. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v pléne Národnej rady (NR) SR. Úprimnejšie zdôvodnenie vidí vo výroku premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o tom, že ide o mocenské rozhodnutie. Odmietla aj argumenty o potrebe zosúladiť výšky trestov s okolitými krajinami Európskej únie. Poukázala pritom na výhrady európskych orgánov a na ohrozenie čerpania eurofondov.
 

Prezidentka upozornila na riziká rýchleho prijatia novely Trestného zákona


Nesprávne alebo dôkladne nepripravené nastavenie novely Trestného zákona by mohlo spôsobiť nepredvídateľné celospoločenské škody a nezvratné zásahy do práv poškodených osôb. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v pléne Národnej rady (NR) SR. Označila za bezprecedentné, aby sa závažné zmeny trestného práva diali bez riadneho legislatívneho procesu. Upozornila, že predložená novela je jednou z najvýznamnejších zmien v doterajšej trestnej politike a zásadne mení prístup k majetkovej a hospodárskej kriminalite.

Vyvracia aj častý argument koalície, že ide o zosúladenie výšky trestných sadzieb za niektoré činy s okolitými krajinami. Zuzana Čaputová v príhovore prináša porovnanie s Českom, Nemeckom či Rakúskom.

„Možno odkázať aj na rakúsky trestný zákon, ktorý v prípade podplácania verejných funkcionárov pri úplatku vo výške nad 300-tisíc eur ustanovuje trestnú sadzbu do 15 rokov. Na Slovensku podľa navrhovanej novely by za úplatok verejnému činiteľovi až do výšky 700-tisíc eur hrozili maximálne 3 roky odňatia slobody, čo znamená prednostné uloženie podmienečného trestu,“ povedala.

Ak by začali platiť navrhované zmeny čo i len na jednu sekundu, v dôsledku skrátenia premlčacích lehôt navždy zanikne trestnosť tisícov už spáchaných majetkových a hospodárskych trestných činov, varuje prezidentka.

„Zanikne aj zodpovednosť ich páchateľov, a to aj v prípade mimoriadne závažných trestných činov, ktorými boli spôsobené značné finančné škody,“ povedala.

Podľa odhadov odborníkov fakticky pôjde o generálnu amnestiu týchto skutkov, kde sa poškodení už nikdy nedomôžu spravodlivosti.


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/prezidentka-caputova-vidi-v-novele-trestneho-zakona-nesulad-s-ustavou-sr-cl797069.html