Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. júla 2019

Prezidentka podpísala zákon o príplatku k dôchodku politických väzňovPrezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu podpísala zákon o príplatku k dôchodku politických väzňov. Ten by mal prilepšiť dôchodcom, ktorých väznil komunistický režim. ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 10. júla (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu podpísala zákon o príplatku k dôchodku politických väzňov. Ten by mal prilepšiť dôchodcom, ktorých väznil komunistický režim. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.


Po novom sa bude k starobnému, predčasnému starobnému, invalidnému, výsluhovému a invalidnému výsluhovému dôchodku vyplácať päť eur za mesiac väzby alebo mesiac výkonu trestu odňatia slobody, za mesiac zaradenia do táborov nútených prác, vojenských táborov nútených prác alebo za mesiac protiprávneho násilného odvlečenia.

Príplatok navrhujú zmeniť poslanci preto, že sa dosiaľ nemenil, zatiaľ čo priemerná úroveň starobného dôchodku sa zvyšuje. "Vzhľadom na to, že ekonomika Slovenskej republiky má v súčasnosti rastúci trend, máme za to, že tieto ekonomické výsledky by mali pocítiť aj osoby, ktoré za slobodu a demokraciu bojovali v tých najzložitejších časoch perzekúcie a totality," vysvetlili predkladatelia.

Poslanci poukazovali tiež na to, že na Slovensku je v súčasnosti približne 2000 oprávnených osôb a vzhľadom na pokročilý vek ich počet každoročne klesá. V porovnaní s Českou republikou sú podľa nich príplatky pre politických väzňov a ich blízkych na veľmi nízkej úrovni. Novela má byť účinná 1. januára 2020, aby na zvýšenie vedel s dostatočným predstihom zareagovať aj rozpočet verejnej správy.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rodičia prvákov dostanú 100 eur na nákup školských potrieb
<< predchádzajúci článok
Estónsko si predvolalo predstaviteľa ruského veľvyslanectva

Prezidentka podpísala zákon o príplatku k dôchodku politických väzňov - diskusné fórum čitateľov