Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2019

Estónsko si predvolalo predstaviteľa ruského veľvyslanectvaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš
Tallinn 10. júla (TASR) - Estónske ministerstvo zahraničných vecí si v stredu predvolalo predstaviteľa ruského veľvyslanectva. Na stretnutí vyjadrilo svoj protest proti plánom, aby sa 22. septembra v Moskve konal slávnostný ohňostroj na počesť výročia oslobodenia Tallinnu od nacistických jednotiek. S odvolaním sa na tlačovú službu estónskeho ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra Interfax.


Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu už predtým na sociálnej sieti označil plány na slávnostný ohňostroj v Moskve za provokáciu a pamätný deň oslobodenia Tallinnu Červenou armádou za výročie "druhej okupácie". Vysvetlil tiež, že druhá svetová vojna bola pre Estónsku republiku obdobím okupácie nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom.

V rámci príprav na oslavy 75. výročia víťazstva Červenej armády vo Veľkej vlasteneckej vojne má Moskva v pláne usporiadať v oslobodených mestách na území bývalého ZSSR a východnej Európy slávnostné ohňostroje.

Tie sa majú v roku uskutočniť v mestách Brest (28. júla), Kaunas (1. augusta), Kišiňov (24. augusta), Bukurešť (31. augusta), Tallinn (22. septembra), Riga (13. októbra) a Belehrad (20. októbra).

V roku 2020 si Moskva ohňostrojmi pripomenie výročia oslobodenia Varšavy (17. januára), Budapešti (13. februára), Bratislavy (4. apríla), Viedne (13. apríla), Berlína (2. mája) a Prahy (9. mája).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezidentka podpísala zákon o príplatku k dôchodku politických väzňov
<< predchádzajúci článok
Nový grécky premiér uviedol, že dodrží sľuby o znížení daní

Estónsko si predvolalo predstaviteľa ruského veľvyslanectva - diskusné fórum čitateľov